„Zvýšení mezd zohledňuje ekonomický vývoj a stagnaci výše platů zaměstnanců ve veřejných službách a správě v letech 2009 až 2013," vysvětlil mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Petr Habáň. Přidáno tak už od listopadu dostanou například policisté, hasiči či zdravotníci, ale také třeba učitelé a úředníci.

„Obec má mnoho zaměstnanců a tipnu si, že to náš rozpočet zatíží o desetitisíce. Musíme se na to ale připravit. Ještě letos schválíme rozpočet na příští rok, kde budeme s tímto navýšením počítat," řekl starosta Velkého Března Michal Kulhánek.

ČÍSLO DNE: 1,5Celkově o 1,5 miliardy korun více zaplatí od listopadu ze svých rozpočtů všechny obce, města a kraje na zvýšení mezd.

Přidáno dostanou rovněž například zaměstnanci sociálních služeb či muzea. „Je to mimořádný výdaj, s kterým jsme při sestavování rozpočtu na začátku roku nepočítali. V letošním roce to budeme schopni zvládnout, pro příští rok je ale ta suma velká, zhruba přes 400 tisíc korun. Musíme o tom jednat se zřizovatelem," komentoval ředitel Muzea města Ústí Václav Houfek.

Povinné zvýšení mezd se týká například také ústecké ZOO. Bořek Voráč, pověřený ředitel zahrady, která má více než šedesátku zaměstnanců, ještě nemá přesná čísla k dispozici. „Bude se tím v nejbližší době zabývat ekonomické oddělení. Magistrát nám už ale přislíbil, že zvýšení mezd bude určitým způsobem pokrývat z městského rozpočtu," sdělil Voráč.

„V rámci příspěvkových organizací máme za dva týdny jednání, kde se na poradě ředitelů dozvím bližší informace. Za sebe mohu říci, že profese učitele je těžce podhodnocená a mělo by dojít k navýšení ne o tři, ale o sto procent," uvedl ředitel Střední průmyslové školy stavební a Střední odborné školy stavební a technické v Ústí Vítězslav Štefl. Pro učitele se navíc v souvislosti s růstem platů změní i tarifní tabulka nově dojde k zavedení šestého stupně pro pedagogy s praxí nad 32 let.

Vedení ústeckého magistrátu počítá s výdaji na zvýšení mezd již delší dobu. „Listopad a prosinec jsme schopni pokrýt ze stávajícího schváleného rozpočtu. Pro příští rok jsme zohlednili finanční prostředky na zvýšení platových tarifů v návrhu rozpočtu na rok 2016," uvedla vedoucí tiskového odboru magistrátu Daniela Pilařová.