Fotografie, které redakci poskytl, se shodují s obrázky kachničky mandarinské na internetu. Světle béžový až hnědý kačer má přesně podle popisu vysokou chocholku, pera zlaté barvy a pár jasně žlutých čepelí tvořených širokými vnitřními prapory křídelních krovek.

Okrasný pták

Kachnička mandarinská pochází z Asie a do Evropy byla v osmnáctém století přivezena jako okrasný pták. Ve Velké Británii volně žije až 7 000 ptáků, v jiných částech Evropy je jich téměř 6 000.

„V našich končinách je to velmi neobvyklý, vzácný pták. Podle dosavadních pramenů se poprvé objevil v roce 2011 v okolí Brna na Svratce. To, že je nyní i u nás, je velmi zajímavé. Kačer je sám, ale pohybuje se v hejnu kachen divokých. Je možné, že s nimi přeletěl na nějakou vodní plochu v okolí, třeba na Habrák nebo na některý rybník na Střížáku," vysvětlil Jan Brchel.

Sčítání ptáků

Ornitolog pracoval ve státní ochraně přírody, ale i nyní, když je mu 83 let, je stále aktivní a v přírodě se pohybuje. Zúčastnil se i víkendového sčítání vodních ptáků.

„Mám úsek na Ohři na Lounsku pod Nechranickou přehradou. Stavy vodního ptactva se prakticky nemění. Je se na co dívat. Kromě labutí a kachen divokých jsem našel i čtyři hvízdáky to je také druh kachny, kormorány nebo morčáka velkého," vyprávěl Jan Brchel.

Sčítání bylo podle organizátorů úspěšné. „Přináší cenné výsledky například v podobě studie o výskytu morčáka bílého v Evropě," informoval Petr Musil ze Zemědělské univerzity.

Zajímavé objevy v ptačím světě může zaznamenat skoro každý.

„Chce to být potichu, nedělat prudké pohyby a být oblečen v tmavém. Já jsem před několika lety našel za Mariánským mostem na písčitém ostrohu dvanáct ledňáčků. Není to moc vzácný pták, ale tolik pohromadě se jich jen tak nevidí," pochvaloval si Jan Brchel.

Kachnička mandarinská v ÚstíKachnička mandarinská (Aix galericulata), malý vrubozobý pták patří do čeledi kachnovití. Pochází z Asie. Domovem je na Amuru, Sachalinu, v Japonsku, Mandžusku, Číně a na Korejském poloostrově. Do Evropy byl dovezen v 18. století jako ozdobný pták a později se objevil i v přírodě.