Jde o poslední akcie, které ještě nebyly v majetku města. Zaplatí za ně 850 000 korun. Ve středu o tom na svém zasedání rozhodli ústečtí zastupitelé.

„Město zároveň navýší o tři miliony korun základní jmění klubu, což by mělo zajistit jeho finanční stabilizaci," řekl náměstek primátorky Jiří Madar (UFO). Klub se potýkal s existenčními problémy poté, co nedostal slíbené peníze od sponzora.

„Do konce roku klub stabilizujeme, pro příští rok je v plánu navýšení dotace a jednáme o přímém pronájmu Městského stadionu klubu," řekl Madar.

Změnili vedení klubu

Zastupitelé zároveň změnili složení představenstva a dozorčí rady klubu, který bude mít i nového ředitele. „Mají tři měsíce na to, aby to dali do pořádku, a myslím, že teď jsou tam takoví lidé, kteří to zvládnou," uvedl Madar.

Klub by měl dostávat v následujících letech od města každoročně osm milionů korun. Polovina z této částky je určená na děti a mládež.

Arma je podle jarního auditu ve velmi vážné situaci, má záporný vlastní kapitál a více závazků po splatnosti. Město v posledních měsících hledalo cestu, jak klubu pomoci.

Nejprve se zvažovala dotace. Tato idea ale narazila na evropskou legislativu, protože by mohlo jít o zakázanou podporu. Ta momentálně podle Madara nehrozí.

„Tři miliony dostanou až ve chvíli, kdy budeme stoprocentním vlastníkem, čímž je toto riziko minimalizované," doplnil Madar.

Sponzoři v kraji vymizeli

Nový management má připravit strategii na dlouhodobou stabilizaci fotbalového klubu.

„Shánět peníze v Ústeckém kraji je nejsložitější v celé České republice. Nemáme tady firmy, které by dlouhodobě prosperovaly, nemáme tady investory. S tím souvisí zaměstnanost a koupěschopnost obyvatel, kteří by si mohli dovolit koupit lístek za 300 nebo 400 korun. My máme lístky za 50, maximálně 100 korun, protože lidé nejsou schopni dát víc. A s tím souvisí i problém zobchodovat jakákoli marketingová práva," řekl člen představenstva Libor Zajíček.

Vedení FK Ústí údajně jedná s potencionálními partnery, kteří by do klubové kasy mohli přinést řádově miliony korun.

FK Ústí nad Labem Historie klubu se datuje od roku 1927, ale konkrétnější údaje jsou zaznamenány až po ukončení II. světové války. V roce 1945 jako SK Ústí nad Labem působil klub v I. B třídě. Přes I. A třídu a divizi se klub dostal v roce 1951 do zemské ligy (druhá nejvyšší soutěž) a jako finalista Československého poháru se dostal v r. 1952 až do 1. ligy, avšak pouze na jeden rok. V roce 1958 se hrála v Ústí nad Labem opět nejvyšší soutěž, ale opět jen jednu sezónu. Do třetice si FK Ústí nad Labem zahrál nejvyšší soutěž v sezoně 2010/2011. Opět jen jedinou sezonu. Armu, jak se klubu všeobecně říká, značně handicapoval fakt, že kvůli nevyhovujícímu stadionu musela hrát domácí zápasy v Teplicích. V následující sezoně však Ústí opět ovládlo druhou ligu a po čtvrté vybojovalo postup do nejvyšší soutěže. Do té však nebylo Fotbalovou asociací ČR vpuštěno, opět kvůli nevyhovujícímu stadionu. Momentálně je FK Ústí nad Labem po sedmém kole na čtvrtém místě Fotbalové národní ligy. V úterý 22. září dosáhla Arma velkého úspěchu, když ve 3. kole MOL Cupu po výhře 4:2 vyřadila slavnou Slavii Praha. Tím si ústečtí fotbalisté vybojovali postup do 4. kola soutěže, ze které má vítěz zaručený přímý postup do pohárové Evropy. Ve 4. kole je čeká účastník Evropské ligy Slovan Liberec.