„Jumbo" pastelky za stovku. Voňavé fixy ještě o padesát korun dráž. Dvě stovky za kornout. Aktovka minimálně za dva tisíce. Tužky a pero „tornádo" dohromady za padesátku. Kapsáře od tří do šesti set. Když to nasčítáte, výbava pro prvňáka může postupně naskákat až k pěti tisícům korun, ne-li výš.
DOPŘEJE MU MILÉ VZPOMÍNKY
„Občas si říkám, že je zbytečné to s výbavou přehánět, když to ten náš kluk bude mít jen chvíli. Že bych skočila k Vietnamcům a koupila něco levnějšího. Jenže prvňáčkem bude jen jednou a jako maminka chci, aby si odnesl ty nejhezčí vzpomínky. Pak ta kvalita," zamýšlí se Michaela Maláčová, maminka sedmiletého Vojtíška.
Levná aktovka dlouho nevydrží a špatně se čistí, obyčejné pastelky praskají při sebemenším nárazu, gumy záhadně mizí a podobně. Prostě, výbava pro prvňáčka není nejlevnější. Každá pomoc přijde vhod.
Proto jako každý rok i letos podpoří město Ústí nad Labem čerstvé žáčky prvních tříd. „Ústečtí radní rozhodli o poskytnutí finančního příspěvku ve výši dvou tisíc korun na každého prvňáčka v základních školách zřizovaných městem. Peníze jsou určeny na nákup školních pomůcek," potvrdila ústecká mluvčí Romana Macová.
PŘÍSPĚVKY ZA MILIONY KORUN
Peníze, lidově zvané „pastelkovné", město poskytuje od roku 2012, kdy příspěvek na tento účel přestalo školám poskytovat české ministerstvo školství. Letos by mělo nastoupit podle čerstvých čísel ze zápisů zhruba dvanáct stovek dětí školní docházku. To předběžně dělá celkem 2,4 milionu.
Školy už většinou mají jasno, co za příspěvek od města koupí. Například ZŠ Mírová na Severní Terase, kde už mají seznamy dávno připravené jako každý rok.
„Budou to učebnice, pracovní sešity, pastelky, fixy, vodovky na malování. Takové běžné věci, včetně knížek na školní četbu. Dostanou dvě knížky. Posloužím jim nejen na čtení, ale i jako památka na vstup do školních lavic," popsal ředitel Kamil Veigend.
Výše pastelkovného se měnila. Ministerstvo školství původně přispívalo osmi sty korunami. Po jeho zrušení kvůli úsporným škrtům začalo město přispívat nejprve stejnou částkou, později tuto sumu zvýšilo na dva tisíce korun.
„Určitě bychom to rádi udrželi i v příštích letech. Myslím, že pro to bude i politická vůle. Ceny za pomůcky stále rostou a příspěvek je opravdu hodně potřeba," dodala ústecká radní Květoslava Čelišová.