Sídliště má pověst nejkontroverznější vyloučené lokality v Ústí nad Labem. Přestali sem dojíždět rozvozové služby restaurací, taxikáři, případně trolejbusy. Z MHD sem zajíždí pouze autobusy v přítomnosti dvou asistentů přepravy a strážníka, do nichž lze nastoupit pouze předními dveřmi s platnou jízdenkou v ruce. Linka začíná u Alberta v Neštěmicích a končí na točně v Mojžíři.

Rozkopaná Klíšská ulice komplikuje dopravu v centru Ústí
VIDEO: Rozkopaná Klíšská komplikuje dopravu v centru Ústí. Práce na zimu ustoupí

Kontrolu zorganizovalo město Ústí nad Labem, koordinoval ji ústecký radní pro vyloučené lokality Michal Mohr. „Domníváme se, že domy, které jsou v soukromém vlastnictví, nesplňují všechny zákonné normy. Počínaje elektrorozvody přes hromosvody po třeba výtahy. Zda má všechno revize a jestli je všechno tak, jak má být,“ řekl Mohr.

„První problémy jsme zjistili hned na začátku akce. O tom, jakou má toto sídliště pověst, snad ani nemusím hovořit. Že tady vyhazují odpadky z oken, ničí obecní i soukromý majetek, napadají slušné lidi. Docela nedávno mi lidi odsud volali, že jejich nepodaření sousedé v deset hodin večer ze sedmého patra vyhazují gauč. Tohle prostě není normální, aby se takovéhle věci stávaly,“ poznamenal s tím, že kontroly budou pokračovat tak dlouho, dokud se tu podmínky nezmění.

Sandra hledá svého otce, který pracoval na ústeckém stadionu.
Sandra hledá svého biologického otce, který pracoval na ústeckém stadionu

Podle poznatků města jsou totiž bezproblémové domy ve vlastnictví družstva. Lidé v nich se většinou o svůj majetek starají, stejně tak bytové družstvo. Zpravidla jsou tu starousedlíci. Ti všichni, podobně jako nyní město, co se potíží týká, ukazují stejným směrem. Na novousedlíky, kteří sem přišli z někdejších vyloučených lokalit, jako jsou Předlice, Trmice, i z jiných českých měst a dokonce prý i Slovenska.

„Týká se to těch tří bloků, které jsou v soukromém vlastnictví Společenství vlastníků (SV), tedy přibližně šesti stovek bytů. Z toho je přibližně 77 procent majitelů, kteří tady nebydlí a svůj majetek pronajímají, a na ně cílíme, abychom zlepšili jejich přístup,“ přiblížil Mohr s tím, že 56 vlastníků je z Prahy.

„Musíme je neustále kontrolovat, kontrolovat a kontrolovat, vyžadovat revize a zase kontrolovat. Být nekompromisní a důslední,“ poznamenal.

Kontroloři se zaměřili především na tři bloky sídliště, které vlastní soukromí vlastníci a pronajímají je problémovým nájemníkům, nebo chudým lidem.Kontroloři se zaměřili především na tři bloky sídliště, které vlastní soukromí vlastníci a pronajímají je problémovým nájemníkům nebo chudým lidem.Zdroj: Deník/Janni Vorlíček

Hned na začátku kontroly například kontrolorka hasičů našla první nedostatky. „Jednak přístupu do sklepa brání mříže a jednak na dveřích a oknech v mezipatře nejsou kličky, takže se tam nikdo nedostane, ačkoli je to úniková cesta v případě požáru,“ poznamenala a v mezičase se nájemníků ptala, zda mají klíč do sklepa. Dozvěděla se, že ho má pouze jeden člověk.

Stejně tak úředníci magistrátu objevili nedostatky, které bude potřeba odstranit a řešit. „Nebylo to tak hrozné, jak jsme se obávali,“ přiblížila například úřednice Romana Filáčková z ústeckého stavebního úřadu.

„Není tady nic, co by vyloženě ohrožovalo životy, abychom museli zasahovat nějakým zásadním způsobem. Někde chyběly výplně v lodžiích, jinde jsou vytrhané hromosvody a podobně. To se dá všechno opravit. Ty mříže do sklepa budeme řešit v součinnosti s hasiči,“ přiblížila.

Ochutnávání svatomartinského vína na Lidickém náměstí v Ústí nad Labem.
Tak chutná letošní mladé víno. Na Lidickém náměstí teklo svatomartinské proudem

Vedoucí odboru sociální péče Lenka Jaremová poznamenala, že tu objevili i děti, které nebyly ve škole na povinné školní docházce.

„Předáme tu informaci škole, která to bude řešit,“ vysvětlila s tím, že pokud by dotyční školáci skutečně dlouhodobě zanedbávali docházku, jejich rodiče by mohli skončit i před přestupkovou komisí.

Sídliště nemá dobrou pověst ani v policejních kruzích. „Setkáváme se tu s rušením veřejného pořádku, černými skládkami nebo narušováním soužití. Strážníci tu provádějí průběžnou fyzickou kontrolu 24 hodin denně. Nemluvě o stálé přítomnosti hlídky na lince číslo 57 od půl páté ráno do půlnoci. Monitorujeme sídliště kamerami, opět 24 hodin denně. Jen za měsíce srpen a září jsme tu řešili kolem osmi desítek přestupků,“ dodal zástupce ředitele městské policie Jan Novotný.

Mohlo by vás zajímat: Bělehradskou ulici v Ústí otevřeme pro auta ještě v listopadu, slibuje ČEZ

Zdroj: Janni Vorlíček