Ústecké spolky to považují za nehorázné plýtvání veřejnými penězi.

„Keře, které město vysázelo, dorůstají do tří metrů. Když na to přišlo, začalo je zkracovat na zhruba půl metru. Keře pak logicky začaly rychle růst, aby ztracenou výšku obnovily. Úplně tak přišly o původně zamýšlený okrasný tvar," kritizoval Lukáš Blažej ze spolku Ústecké šrouby.

PŮL MILIONU NAVÍC

Odhaduje, že celkové náklady na odstranění následků zpackané výsadby překročí půl milionu korun. „Zakoupení a doprava nových keřů bude stát zhruba čtvrt milionu, k tomu je potřeba přičíst výdaje na odstranění původních keřů a samotnou výsadbu náhradních," počítal aktivista Blažej.

Informaci potvrdila i ústecká mluvčí Romana Macová. „Kvůli podtržení liniové výsadby stromů je potřeba keře pravidelně upravovat na výšku, která nebude vrůstat do jejich korun. Tyto druhy keřů potřebnou údržbou spíše trpí a do budoucna je stav neudržitelný," sdělila.

Odbor životního prostředí vykácení nevyhovujících keřů schválil. Město by mělo podle zatím nepravomocného rozhodnutí vysadit přes 2 700 dřišťálů a mochny křovité, dorůstajících maximálně půl druhého metru. Doplnit by je měly i trvalky.

„V rámci nové výsadby bude stávající ekologická hodnota keřových porostů v krátkém časovém horizontu zcela nahrazena a estetická funkce zeleně se zvýší," odůvodnila rozhodnutí Markéta Peřinová z odboru životního prostředí.

Aktivista Lukáš Blažej dodal, že dnes už se asi nic jiného dělat nedá. „Je to ale mrhání penězi," dodal.