Ústecké Činoherní studio stojí těsně před krachem. Ještě před několika hodinami si herci, ale i mnozí komunální politici mysleli, že divadlo letos z rozpočtu města dostane na provoz 12 milionů korun. Nyní zjistili, že je to zcela jinak. Úspěšná činoherní scéna získá maximálně dvě třetiny této částky. A to jen v případě, že uspěje v městem vypsaných grantech.

Radní města v pondělí nečekaně rozhodli, že 12 milionů rozdělí formou grantů. Třetinu částky dají do programu pro činoherní představení ne v Činoherním studiu, ale v Severočeském divadle opery a baletu. Zbylých osm milionů pak pro studiové formy činoherního divadla, tedy i pro Činoherní studio. Na žádosti má překvapené vedení divadla jen několik dní. Do 20. února!

„Nemáme na výplaty. Na leden ještě ano, ale v únoru již nikoli," reagoval na zprávu ředitel Činoherního studia Vladimír Čepek.

Co může městu vadit?Už v roce 2011 správní rada Činoherního divadla údajně na nátlak radních odvolala ředitele studia Jaroslava Haidlera. Důvodem prý byla jeho veřejná kritika vedení města a Haidlerovo spojení s Pirátskou stranou. V březnu 2013 zinscenoval herec Činoheráku Jiří Maryško představení, které z recese pojal jako benefiční akci, jejíž výtěžek měl putovat na „Konto Č…k". Penězi chtěl pokrýt případné soudní výlohy, které by mu hrozily za zanechání sprostého vzkazu na primátorově záznamníku. V říjnu radní odvolali celou správní radu divadla, údajně za chyby v hospodaření. Zaměstnanci vinu odmítli, přitom kritizovali město za neochotu partnersky jednat. Poslední krok tedy další snížení dotace může podle mnohých znamenat likvidaci divadla, případně jeho svobody.

Na čtvrteční večer svolal celý divadelní soubor, aby se zaměstnanci situaci probral.

Překvapení nad rozhodnutím radních neskrývají ani zastupitelé města. „Žila jsem v domnění, že 12 milionů v rozpočtu je pro Činoherní studio. Divadlo se tak dostává do obrovských potíží. Je to od radních obrovská rána pod pás," uvedla zastupitelka Karola Haasová.

Podobně to vidí i František Nesvadba. „Je to pro mě naprostá novinka. V žádném komentáři k rozpočtu nebylo o grantech ani slovo," řekl. Pokud město chtělo zavést takovou změnu jako grantový systém, měli se podle něj o něm politici bavit na podzim, ještě před schválením rozpočtu.

Karola Haasová navíc varuje, že granty mohou vést k tomu, že politici, kteří je schvalují, budou rozhodovat o uměleckém směřování scény.

Redakce chtěla získat i komentář radního a předsedy správní rady Činoherního studia Jana Eichlera. Nezvedal telefony ani nereagoval na SMS.