Obyvatelé města Ústí nad Labem nebudou do svých schránek dostávat Městské noviny, které přinášely informace o děních na radnicích. Současná městská koalice se rozhodla je zrušit.

Místo novin facebook

„Chtěli bychom změnit způsob, jakým město informuje," vysvětlil náměstek primátora Pavel Dufek. Od zrušení novin, které v novém formátu město vydává od dubna, si radní slibují úsporu jeden a půl milionu korun ročně.

Ústečané by informace měli nakonec najít na nových webových stránkách města a radnice chce v mnohem větší míře využívat i Facebook.

„Nebyla by zde politika, ale hlavně informace o dění ve městě, kulturních akcích a další zajímavosti," přiblížil náměstek Dufek.

Hlavně internetové stránky Ústečané dnes kritizují. „Jsou velmi nepřehledné a zastaralé," tvrdí Martin Najman.

Diskuse na webu

Aby se lidé mohli k problematice města více vyjadřovat, má být na internetových stránkách neanonymní diskuse, včetně prostoru pro vyjádření názorů k bodům projednávaným na zastupitelstvu.

Tím by se mohly zkrátit diskuse během jeho zasedání, která často trvají i několik hodin. Veřejnost by ale podle nově připravovaného jednacího řádu diskutovat mohla.

Věci by se také měly v mnohem větší míře předjednávat, a to hlavně v komisích. Zde mají mít zastoupení všechny politické strany, aby se dostaly k informacím. „To by určitě bylo dobré. Funguje to na obvodní radnici a velmi se to osvědčilo," pochvaluje si zastupitel Jan Tvrdík.

Ve výborech pak mají být zastoupeny hlavně strany a hnutí, které nesedí v radě města.

Úklid chodníků

Mnohem větší kompetence mají dostat obvody. Nakonec se mají starat i o letní a zimní údržby chodníků. „To ale není možné dnes. Navíc odstartovala veřejná soutěž na komunální služby a na obvodě bychom asi nestíhali vypsat výběrové řízení," upozornil starosta Střekova Miroslav Štráchal.

Podle náměstka Dufka, který je stále starostou Severní Terasy, jde ale o dlouhodobý plán na změnu statutu města. Obvody by také měly dostat více peněz na svůj běžný provoz, například větší podíl z prodeje nemovitostí.

„Dnes dostáváme dvacet procent, zbytek jde magistrátu. Rád bych, kdyby se poměr obrátit," prohlásil Štráchal.

Dohoda UFO a části zastupitelů zvolených na kandidátce ANO ale narazila u vedení ANO 2011. To je upozornilo, že zneužili zaregistrovanou značku hnutí, když použili název v dohodě. Ústeckou oblastní organizaci vedení ANO před několika dny zrušilo.

Zajímavé body smlouvy Konec Městských novin, větší využití internetu
Veřejná diskuse na webu k bodům zastupitelstva
Posílení výnosů z prodeje pro obvody
Přesunutí údržby chodníků na obvodní radnice
Více městských strážníků
V komisích budou členové zástupci všech stran, ve výborech hlavně těch nekoaličních
Sportoviště budou spravovat sportovní kluby
Institut městského referenda k závažným otázkám