„Doposud vinici tvořilo 44 hlav červeného vína odrůdy Cerason. Teď se vinohrad rozroste o další kusy, tentokrát bílého vína odrůdy Malverina. Stejně jako v první výsadbě jde o rezistentní české odrůdy, které jsou odolné proti škůdcům," uvedl ortoped a milovník vín Pavel Kacerovský, který s myšlenkou na založení městské vinice přišel. Inspirovat se podle svých slov nechal v nedaleké Roudnici nad Labem.

Mohlo by vás také zajímat. Na otevření šikmé věže už vybrali půl milionu

„Každou z nově vysázených hlav na Větruši podpořil tisícikorunou jeden z ústeckých dárců," uvedla mluvčí ústeckého magistrátu Romana Macová. Právnických i fyzických osob je celkově 56. V seznamu nechybí primátorka Věra Nechybová, senátor Jaroslav Doubrava, rektor ústecké univerzity Martin Balej, člen dozorčí rady zoologické zahrady Tomáš Kraus či hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček.

HLÁSÍ K TRADICI STARÉ STO LET

„Ústecký kraj patří k raritám, protože v této zeměpisné šířce jsou podobně rozsáhlé vinice pouze v Sasku," uvedl již dříve hejtman Oldřich Bubeníček.

Slavnostní akt výsadby vinné révy se koná již příští pátek 7. dubna v pravé poledne. „Každý patron obdrží certifikát patrona výsadby jedné hlavy révy vinné včetně potvrzení o přijetí daru od města Ústí," doplnila Macová.

Založením a dalším rozšířením vinice se Ústí hlásí k historické tradici pěstování vinné révy na svazích u řeky Labe, která zanikla před sto lety. „Pěstovalo se tady známé ústecké víno podskalské," doplnil Kacerovský s tím, že doposud se vínečka z prosluněných svahů Větruše nikdo nenapil.

„Je to ještě moc brzo, trvá to zhruba tak tři roky. Město má vysoutěženou odbornou firmu, která se o vinice postará, takže se máme na co těšit," dodal Kacerovský.

Více o založení vinice. Svahy Větruše zalije červené víno