Taneček, písnička, spolupráce při umělecké tvorbě, krátká rozcvička, nakonec mezigenerační souboj v rychlosti a šikovnosti s oranžovým míčem. Jednou vyhráli špuntíci, jednou senioři. Remíza byla spravedlivá, loučení dojemné. To do Dobětic do domova pro seniory dorazily děti ze zdejší mateřské školy.

„Seniorům to pomáhá a nakonec i dětem. Budují si hezký vztah ke starým lidem,“ myslí si ředitelka domova pro seniory Martina Škvárová.

„Každé září například pořádáme Dobětické halali. Letos už to bude 11. ročník, kdy jsme soutěžili v mysliveckém a loveckém duchu,“doplnila nejbližší plánované akce, které mají také propojit generace.

Jak to vypadá v praxi? Vytvoří se smíšená družstva dědečků a babiček společně s dětmi a pak „loví“ rybky z umělého rybníčku, určují stopy zvěře a ptáků nebo další podobné disciplíny.

Spolupráce mezi Domovem pro seniory Dobětice a Mateřskou školou Dobětice trvá už několik let. Pravidelně vždy první středu v měsíci dochází skupinka dětí, aby si tu se „staroušky“ hrály. Někdy jich dorazí i více než dvě desítky.

O Vánocích koledy

Program mezigeneračních setkávání bývá pokaždé jiný. Jednou děti vyráběly papírový strom, babičky jim ochotně radily a potom si pořídili společnou fotku. Jindy zkoušeli vystřihovánky a modely.

Po přibližně hodině se loučí rukou podáním. Nejedno oko se přitom leskne. Těm malým bývá kolem čtyř let, některým babičkám na kolečkových křeslech možná i o 80 víc a přesto si rozumí.

„Děláme mezigenerační terapii dobrých patnáct let. Novinka byla akce Martin na Bílém koni. Blíží se Vánoce a děti do domova zase přijdou a zazpívají koledy,“ dodala ředitelka MŠ Jitka Tržilová.

Giving Friday tento pátek v dm
Společnost dm drogerie markt se rozhodla finančně podpořit domovy seniorů, které připraví projekt na podporu propojení generací. A jakou částku rozdělí mezi 70 domovů z celé České republiky, záleží i na vás. Tento pátek, 29. listopadu, je dnem, který se ve všech prodejnách dm nese pod názvem Giving Friday. V dm nepodléhají slevovému šílenství, ale chtějí pět procent obratu z tohoto pátku věnovat těm, kteří se snaží připravovat programy a projekty spojující generace. Podle prozatímních odhadů by mohla společnost dm rozdělit mezi domovy dva miliony korun. A to už stojí za to! Bližší informace najdete v našem aktuálním týdeníku.