„Z jakéhokoliv koutu světa si teď kdokoli může zjistit, že ti lidé bydlí u nás v Ústí. Je vidět, že se tím pan tajemník vůbec nezabýval, měla být začerněna i jména," sdělil zastupitel Martin Krsek, který na věc jako první upozornil.

„Často zastupuji cizince, kteří žádají o azyl kvůli závažným problémům ve své mateřské zemi. Přicházejí sem s tím, že rozhodně nechtějí zveřejňovat celosvětově své místo pobytu," podotkla zastupitelka a advokátka Ilona Tajchnerová.

Podle tajemníka Jiřího Javorčáka jde ovšem o standardní materiál. „Nemůžeme uzavírat smlouvu s neznámou osobou, usnesení by bylo neplatné. Proto se uvádí jména a příjmení, ze kterých nelze danou osobu jednoznačně identifikovat. Takových materiálů jsme už v tomto městě schvalovali nespočet a nikdy jsme nebyli byť jen upomínáni, že bychom ohrožovali něčí bezpečnost," sdělil tajemník.

Ústecký magistrát se po nátlaku opozičních zastupitelů obrátí na ministerstvo vnitra. „Samozřejmě to radši prověříme," reagoval minulý týden na jednání zastupitelstva tajemník.
„Obecně platí, že zveřejnění informace o tom, že je cizinci udělena mezinárodní ochrana, odporuje pravidlu bezpečnosti a ochrany, která z tohoto právního postavení vyplývá," vysvětila Deníku mluvčí Ministerstva vnitra ČR Martina Němcová.

Výsledek tajemníkova prověření zatím není známý. Podle mluvčí magistrátu Romany Macové má tři týdny dovolené.

„Zveřejnění jmen je velmi neobvyklé, nevidím v tom smysl," podotkl politolog z ústecké univerzity Lukáš Novotný s tím, že bezpečnost osob by tím ale ohrožena být neměla.

„Je zvláštní, že opozice je vždycky pro, aby se zveřejňovalo všechno, a když se jim to najednou hodí, hned to zkritizují. Zkušenost se zveřejněním jmen osob pod mezinárodní ochranou nemáme, nicméně jména jsou v usnesení našeho zastupitelstva i rady uváděna běžně. Osobně však považuji zveřejňování všeho jako posedlost dnešní doby," doplnil teplický primátor Jaroslav Kubera.