Platební kartou, mobilem, kartou Dopravy Ústeckého kraje, 2D kódem. Tak lze nyní platit v ústecké MHD. Od 1. července už se to bude týkat i těch, kdo mají podle přepravního řádu nárok na zlevněné jízdné, včetně seniorů.

Ústecký dopravní podnik (DPMÚL) spustil třetí etapu zavedení elektronického dopravního systému (EOS), která souvisí právě s odbavením cestujících s nárokem na slevy. Začátek etapy provází masivní informační kampaň, která prý nemá v zemi obdobu, podobně jako systém samotný. Nyní například už týden stojí na Mírovém náměstí autobus polepený informačními plakáty s praktickou ukázkou a lidmi vysvětlujícími funkce systému. „Navštívíme domovy pro seniory, radu seniorů i velké seniorské setkání, které se pravidelně koná v domu kultury,“ vypočítal ředitel dopravního podniku Libor Turek.

Další informace jsou na webu, v tiskovinách, podnik zřídil i informační linku a kontaktní místa. „Ústecké seniory provedeme registračním procesem na našem mobilním pracovišti, aby to nemuseli dělat sami,“ slíbil Turek.

Jak to funguje prakticky? Když cestující nastoupí, „odpípne“ si u terminálu. Řidič hned vidí na svém displeji, zda je vše v pořádku a zda má dotyčný nárok na slevu. S kartou Dopravy Ústeckého kraje oznámí řidiči, kam chce v kraji cestovat. „Řidič mu vystaví papírovou jízdenku. Po městě funguje check in/check out, kdy je potřeba si při vystupování opět načíst kartu na terminálu, který mu odečte cenu jízdného,“ popsala Pavlína Velikovská, která se podílela na zavedení systému.

Cestující s nárokem na slevu si ale nejprve musí zaregistrovat osobní údaje a platební kartu v eShopu EOS nebo na přepážce zákaznického centra DPMÚL, jinak zaplatí plné jízdné.

Cestující s časovým kupónem, kterým po 1. červenci skončí platnost průkazky, už novou nedostanou a budou muset přejít na nový systém. U bezplatné přepravy je stanovené přechodné období od 1. července do 31. prosince tohoto roku. „S tím, že doporučujeme cestujícím si vše vyřídit do 15. prosince,“ upozornila mluvčí DPMÚL Jana Dvořáková.

Ústecký primátor Petr Nedvědický zároveň informoval, že město zaplatí náklady na pořízení karty pro cestující nad 70 let. „Samozřejmě s trvalým pobytem v Ústí nad Labem, kteří na tuto slevu mají nárok,“ doplnil Nedvědický.

Na jedinečnost ústeckého EOS poukázal například Jan Kubíček, manažer strategických partnerství ČSOB, která byla jedním z partnerů projektu. „Je unikátní díky počtu možností odbavení. Žádné jiné město nemá tolik způsobů. Potěšila mě i marketingová kampaň. Nic hezčího jsem neviděl,“ poznamenal Kubíček.