Ve dvanácti letech karate, klasický box, kickbox, aikido. Následuje dlouhý seznam bojových sportů podle abecedy a nakonec volný styl zastřešený zkratkou MMA. Inspirovaly ho zahraniční filmy, v nichž hbitý Bruce Lee dával zabrat překupníkům drog a pouličním hrubiánům. Teď jeho svěřenci přivezli do Ústí nad Labem první tři stříbrné medaile z oficiálního turnaje MMA smíšených bojových umění.

„Můj život je protkán tvrdým sportem. Vždycky jsem říkal, že svaly nejsou všechno. Zásadní je rychlost, taktika, chytrost a vytrvalost. Bojových sportů je ve světě celá řada, každý má své přednosti i slabiny. Skloubit je dohromady vyžaduje nastudovat historii, pochopit je a teprve potom vypracovat tréninkový plán," říká Michal Řehák.

Myslel, že je z kamene

Do devatenácti let si prý myslel, že rány soupeřů jsou měkké a on je z kamene. Když se dozvěděl, že v Novém Boru je klub drsňáků, kde se bojovalo bez pravidel, hned tam vyrazil.

„Trénoval mne Jiří Liška a konkurence byla skvostná. Samý mistr republiky. Po prvním otevřeném duelu jsem měl otřes mozku, ale jinak žádná zlomenina, žádné šití. Kolem mne se pohybovaly opravdové bojové legendy jako například Pavel Štefko či František Kohout," vzpomíná Michal Řehák.

close Michal Řehák trénuje kluky MMA, které kombinuje bojová umění. zoom_in Po roce dojíždění se ale rozhodl jít vlastní cestou. Doplňkovým sportem byla kulturistika, tři roky soutěžil. Na zimáku trénoval, živil se jako člen ochranky, vyhazovač, zápasník.

„Absolvoval jsem stovky tvrdých soubojů muže proti muži. Ale po úrazu ruky jsem musel v roce 2010 opustit aktivní sport a začal jsem trénovat," říká svalnatec. „Zájemců je hodně. Není to jenom o volném stylu. Chodí zkušení manažeři, podnikatelé, sportovci, aby vyladili kondičku. Po pár minutách tréninku poznám, co naordinovat zákazníkovi, aby nabral hmotu, nebo naopak rychle upravil váhu směrem dolů," popisuje Michal Řehák.

Nakládačka bez přípravy

Předloni se ještě jednou vrátil do železné klece. Neodmítl nabídku z Plzně. „Dostal jsem pěknou nakládačku, nic jiného jsem nemohl čekat bez přípravy," říká Řehák. O rok později, kdy u nás vznikla oficiální liga MMA, se zakousl do trenérské práce. A nepustil. Za pár měsíců připravil tři své svěřence pro velký turnaj v Praze. Přivezli tři stříbrné medaile. „Dříve to byly spíše ukázkové vstupy do boxerských turnajů, dnes je to boj 3 krát 5 minut v kleci před zraky náročného diváka," vysvětluje Řehák.

Doma má pětiletého syna a prozatím před ním tají videa, kde poráží soupeře nesmlouvavým způsobem. Chce, aby si vyzkoušel všechny sporty a rozhodl se sám, který si vybere. „Můj sport je tvrdý, ale vždycky to je jeden proti jednomu ve stejné váhové kategorii, po dlouhodobé přípravě a pod dohledem rozhodčího. Znám spoustu sportů, kde tyto zásady neplatí. Jednou bych chtěl vyslat svého borce na zkušenou do USA a potom se uvidí, k čemu je ta česká ulička," dodává Michal Řehák.