Ústečtí zastupitelé na úterním jednání odhlasovali zřízení věcných břemen k několika přilehlým pozemkům. Právě přes ty by měla vést plánovaná centrální kanalizace.

„Vypořádání věcných břemen je důležité pro to, abychom mohli čerpat dotaci z programu 15 ekomiliard na vybudování kanalizace. Jedna z podmínek pro podání žádosti je totiž mít vše majetkoprávně vypořádáno," uvedl v úvodu náměstek primátorky Pavel Dufek.

Diskuse kolem ceny za pozemky církve

Dlouhá debata se ovšem ještě před schválením točila kolem věcných břemen k pozemkům Římskokatolické farnosti a biskupství litoměřického.

„Nejsem si jistý, jestli je možné o materiálu hlasovat. V usnesení chybí podstatné právní náležitosti, zejména pak u smlouvy s církví, kde je napsáno, že cena za zábor pozemků není známá," řekl zastupitel David Daduč.

Ozvaly se dokonce i hlasy, aby se materiál ze zastupitelstva stáhl. To ovšem nedoporučila Marta Šašková z Dobrovolného svazku obcí Milada.

„Budeme žádat dotaci na projekt centrální kanalizace, kde ale záleží na termínech. Pokud bychom schválení odložili až na příští zastupitelstvo, způsobilo by nám to vážné problémy. Tušila jsem, že dotazy tady budou padat, ale prosím o zvážení. Co se týká poplatků za věcná břemena, nemáme určené přesné výměry, ale odchylky budou nevýznamné, v řádech tisíců," poznamenala směrem k zastupitelům Šašková.

Časovou tíseň ve věci Milady připomněla i primátorka Věra Nechybová. „Náš projekt na revitalizaci jezera Milada do posledního jednání meziresortní komise ministerstva nebyl upřednostňován. Přesto se nám komisi podařilo přesvědčit, aby se jím zabývala. Součástí projektu ale mají být i tyto smlouvy, které už měly být dávno předloženy. Přesto nám meziresortní komise vyšla vstříc a tento požadavek s ohledem na dnešní projednání odložila. Každým dnem, kdy nejednáme a nekonáme, se ovšem vystavujeme tomu, že území nebude mít sítě," doplnila Nechybová.

Podle primátorky meziresortní komise prozatím schválila výstavbu elektropřípojky a přístaviště u Milady. „Zástupce komise jsme požádali, aby přijeli do Ústí a znovu projednali projekt centrální kanalizace. Tím, že přijedou už v červnu, musíme zahájit všechny kroky, aby bylo zahájeno stavební povolení. Proto jsme v časové tísni," upřesnila dále Nechybová. Po další diskusi se nakonec zastupitelé shodli na doplnění ceny za církevní zábory.

„Po dobu výstavby bude náhrada za zábor pozemků ve výši 55 korun za metr čtvereční ročně," navrhl Dufek, jehož návrh zastupitelé podpořili.

Další postup s jezerem Milada?

Složité postupy ve věci revitalizace Milady budou podle některých ještě následovat a je potřeba se na ně dobře připravit. „Jsem pro projektovou soutěž mezinárodního rozměru na uchopení celého území," myslí si zastupitel Martin Hausenblas.

„Most má taky jezero, které ale do doby, než vybudují kanalizaci a zázemí, zůstane zavřené. Otevřeli jsme Miladu předčasně," řekl náměstek primátorky Jiří Madar.