O jejich rozvoji uvažují i zástupci okolních měst.

Podle Marty Šaškové z Dobrovolného svazku obcí Milada přijeli na workshop o těchto sportech surfaři a kiteři až z Prahy. „Oceňují, že kolem nejsou stromy jako na jiných plochách. Proto jsou tu dobré větrné podmínky," uvedla.

Nyní nefouká

Při dobrém větru lze windsurfingy a draky kitařů na Miladě vidět. Hlavně směrem od Trmic, kudy k jezeru jezdí. I když v posledních dnech jejich činnost trochu brzdí slabý vítr. „Ve středu navečer jsem zde ale nějaké viděla. Trochu v tu dobu foukalo," řekla trmická starostka Jana Oubrechtová.

Pro milovníky vodních sportů závislých na větru je Milada většinou ještě panenským územím, které teprve musí prozkoumat. „Zaregistroval jsem, že se o Miladě začíná na našem fóru pomalu mluvit. Osobně jsem tam ale nebyl a neznám ani nikoho, kdo by ji vyzkoušel," řekl Deníku správce portálu windsurfing.cz Jan Marvináč.

Marta Šašková uvedla, že od sportovců dostali řadu podnětů, co by bylo třeba u jezera zlepšit. „Ne zcela vyhovující je současný vstup. Hlavně kitaři mají při převládajícím stavu větru problém na jezero vyjet," uvedla. Již se s nimi domluvili, že vytipují místa, kde by se vyjíždělo snáze. Palivový kombinát se pokusí je zajistit.

Vlnolam

Druhým velkým problémem, tentokrát pro surfaře, je jezerní vlnolam, který chrání břehy před erozí. Ten se táhne pod hladinou kolem velké plochy jezera. Není vidět, ale někdy je tak blízko hladiny, že o něj surfaři mohou zavadit ploutví. „Bude proto označený bójkami, aby se mu mohly windsurfingy vyhnout," konstatovala Šašková.

Sportovci si prý velmi pochvalují webovou kameru na stránkách Palivového kombinátu, která přenáší pohled na jezero ve velmi vysokém rozlišením. Brzy prý bude k dispozici i sonda měřící rychlost větru a teplotu vody.

Co je na Miladě povolené: Mimo prostorů ke koupání smějí surfaři a kitaři hladinu jezera bez problému využívat. Mimo sezonu se uvažuje jim povolit vstup všude.
K jezeru nesmí bez povolení Palivového kombinátu zajet autem. Povolení na vyložení a naložení lze na žádost získat, vjezd je směrem od trmické teplárny. Jinak si musí výbavu donést z parkoviště.
Motorové lodě a vodní skútry na hladinu nesmí. Výjimkou jsou například záchranáři či strážníci nebo speciálně povolené akce.