Narození jejich společného potomka bylo pro zoo, která pandy červené chová od roku 1996 a je to její třetí vrh pandích mláďat, velkým překvapením.

Nečekané překvapení

Geena přišla do Ústí v roce 2006 ze zoo Antwerpy a se samcem Solem porodila už v roce 2007 dvojčata Pat a Mat. Samec Eugenio přišel jako roční v roce 2010 z německé zoo Krefeld.

„S Geenou se k sobě moc neměli. Díky nízkému věku u ní neměl žádný respekt," popisuje chovatel Patrik Matějů. „Při každodenní kontrole jsme ale ráno 10. července zjistili, že je samice v boudě. Ozývalo se odtud zvláštní pískání. Dovnitř jsme si troufli nahlédnout až po pěti dnech. A pořídili první fotografie mláděte," dodává.

Pak ale kvůli vedrům nastal problém.

Mají raději zimu

„Pandy obecně snášejí lépe chladné počasí. Porod v tom horkém počasí samici vyčerpal, rychle dýchala a měla problémy s koordinací pohybů. Měli jsme strach. Po poradě s veterinárním lékařem jsme jí nasadili nutriční preparáty pro doplnění energie, zvýšili krmné dávky, přidávali sušené mléko a krmili několikrát denně. Do výběhu jsme instalovali mlžítka, která osvěžují vzduch a kde se zvířata mohou zchladit," popisuje vedoucí zoologického oddělení Petra Padalíková.

Zoo i pandy naštěstí všechno ustály. Ve středu 19. srpna mládě poprvé vyndali z porodní boudy, zjistili jeho pohlaví, zvážili a dostalo identifikační čip. Zanedlouho se představí návštěvníkům.