„Návrh na zavedení příspěvku i v Ústeckém kraji předložím vládě 30. června. Peníze budou určeny pro hlubinné horníky i pro lidi pracující na povrchu. Bude jim kompenzovat ztrátu zaměstnání, které mohlo být placeno víc než to, které si nově najdou," uvedla Michaela Marksová na pondělním jednání v Ústí nad Labem.
STÁT BY MĚL VYPLATIT 218 MILIONŮ KORUN
Horníci, kteří pracovali na šachtách, by měli dostávat osm tisíc korun měsíčně. Lidi pracující na povrchu o tisícovku méně. Celkem by stát měl horníkům v regionu během pěti let vyplatit 218 milionů korun. Útlum těžby na Mostecku se dotkne 1 800 zaměstnanců Severní energetické a dalších 3 500 lidí v navazujících oborech.
„Příspěvek se ale netýká celé skupiny. Bude záležet na jejich věku nebo na tom, kolik let odpracovali," upřesnila předsedkyně Hospodářské a sociální rady Ústeckého kraje Gabriela Nekolová, která za odškodnění pro horníky bojuje.
„Rozhodnutí vlády považujeme za neférové vůči našemu regionu a žádáme, aby byl tento bod znovu projednán. O to jsme paní ministryni také požádali," řekla Nekolová.
Zapojit se podle ní ale budou muset i ostatní ministerstva. „Bude nutná větší pomoc a investice do infrastruktury, vzdělávání, výzkumu či rekultivací, abychom zachovali atraktivitu regionu pro kvalifikovanou pracovní sílu," doplnila.
VLÁDA PRÝ RUCE PRYČ OD REGIONU NEDALA
Vláda v květnu schválila příspěvky až osm tisíc korun měsíčně pro pracovníky černouhelné firmy OKD, kterou soud poslal do úpadku. Materiál původně zahrnoval i podporu havířů z Mostecka, kteří budou odcházet kvůli rozhodnutí vlády neprolomit limity.
„Rozhodně bych neřekla, že vláda dala od regionu ruce pryč. Bod vypadl na základě odporu kolegy ministra financí s odůvodněním, že se situace týká OKD," uvedla Marksová.
Hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček už napsal dopis premiérovi Bohuslavu Sobotkovi, v němž žádá kompenzace pro místní horníky. Marksová očekává, že ministři za sociální demokracii její návrh podpoří.
Propouštění na Mostecku chce ministerstvo práce a sociálních věcí řešit hlavně aktivní politikou zaměstnanosti. Úřady práce mohou platit rekvalifikace, až půl roku přispívat na mzdy nebo hradit náklady na dojíždění za novou prací. „Pokud dojde k větší vlně propouštění, chceme v kraji zřídit mobilní pracoviště úřadu práce, které by se věnovalo speciálně horníkům," informovala ministryně.
Hlubinný důl Centrum u Mostu těžaři zavřeli v dubnu. Několik horníků už je v evidenci úřadu práce.