„Ve městě má komunikace i chodníky na starosti magistrát, uklízí je firma AVE. Nám zbývá údržba chodníků v parku a nějakých místních cest. Máme na to malé traktůrky a lidi z VPP, zatím ale moc práce zatím neměli, mohlo by to takhle vydržet celou zimu," uvedl tajemník obvodu Severní Terasa Petr Vlasák.

V TISÉ UŽ SOLILI

To v Tisé a jejím okolí si už úklid sněhu a posyp silnic vyzkoušeli. „Hlavní trasu udržuje krajská Správa a údržba silnic. Ale v úterý jsme museli vyjet očistit nějaké menší silnice a chodníky a také jsme preventivně solili," sdělil starosta Jiří Jandásek.

Jak dodal, v obci mají dva traktory s radlicí a malé frézy, s kterými udělají většinu práce spojené se zimou. „Kdyby ale přišla velká kalamita, máme nasmlouvanou firmu s těžkou technikou, ta by to měla zvládnout," řekl Jiří Jandásek.

Zima už se ozvala i pod horami v okolí Trmic. „V pondělí jsme lehce solili, hlavně v kopcích a v místech, kde by se mohlo tvořit náledí. Nechceme nic podcenit," uvedla starostka Trmic Jana Oubrechtová.

Ve městě mají na boj se sněhem a námrazou připraveny lidi z veřejně prospěšných prací a malou techniku. „Na údržbu komunikací máme nasmlouvanou firmu, která má odpovídající velkou techniku, aby silnici prohrnula a ošetřila. Nemáme s nimi uzavřenou paušální smlouvu, ale platit budeme podle odježděných kilometrů. Tak snad k nám bude zima přívětivá a moc neutratíme," doufá Jana Oubrechtová.

POMOHOU FARMÁŘI

Také v Povrlech jsou připraveni čistit místní komunikaci sami i s pomocí nasmlouvané firmy.

„Velké silnice uklidí krajští silničáři. My řešíme komunikace v naší správě. Máme dohodu s farmou ve Slavošově, protáhnou nám traktory se škrabkami komunikace ve výše položených místech. Při běžném průběhu zimy zvládneme chodníky a místní ulice dole v obci sami s malou mechanizací," plánuje starosta Petr Hadraba.