Vypadalo to nenápadně. Na plotě u hospodě v Mlýnech na Českolipsku visel plakát oznamující, že v sobotu 11. 6. v 18. 00 tady vystoupí Tomáš Linka Kvartet. Nic nenaznačovalo, že jde o speciální svatební vystoupení.

Od rána to tu vypadá spíše na setkání trampů, kteří si během sobotního dopoledne přišli pochutnat na „jednom oroseném“, než na bujaré svatební veselí. Nevěstu v bílém a ženicha v obleku byste hledali marně.

Nejčastější jsou zelené košile, maskáčové bundy a klobouky s liščím ohonem. Jenže přesně tento neformální „dress code“ je na svatbě Petra a Radky Berounských normou. Oba jsou vyznavači volného pobytu v přírodě, byť Radčino postižení mnohé komplikuje. Tomu odpovídají i svatební hosté.

V ústeckých Předlicích jsou místa, která jsou velmi problémová. Obrovský nepořádek a potíže jsou například ve Sklářské ulici. V jednom z vnitrobloků je velká skládka.
Nedobrá adresa: Sklářská, Prostřední. Ústecké Předlice mají stále zákoutí hrůzy

„Kdysi na nás chodili trampové ve velkém. Sály byly plné a počítalo se ve stovkách účastníků. Na koncert chodily i tisíce lidí,“ vzpomíná zakladatel skupiny Fešáci Karel Poláček, který je jedním ze svatebních hostů. Jejich současný kytarista Robert Moucha je dokonce jeden ze svědků. Druhým je Rudolf Myšák, dlouholetý přítel novomanželů.

„Byl to báječný pocit, nejen samotný obřad, ale i přátelé okolo. Moc se mi líbila symbolika trampské svatby, to svobodné myšlení. Je nádherné, že jsme se vzali na stejném místě, kde jsme se před pěti lety poznali,“ říká šťastná novomanželka a dodává, že nechtěli akci svazovat žádnými normami a svatebními rituály.

Skutečně se odehrála v tom nejjednodušším stylu s obřadem pod otevřeným nebem. Prstýnky nebyly z drahého kovu, ale ze zdobené kůže.

Tradiční neckyáda v Koštově na Ústecku.
Útulek fest, neckyáda i rozloučení s vlakem. Připomeňte si víkend na Ústecku

Countryový zpěvák a famózní hráč na foukací harmoniky Tomáš Linka se svým kvartetem přidal ke gratulantům až večer. Koncert začal přáním šťastného společného života a novomanželům zahráli. Téměř okamžitě rozezpívali sál, kde byli nejen svatebčané, ale i lidé z okolí, neboť koncert byl veřejný, jen za dobrovolné vstupné.

Bylo jasné, že vzhledem k příležitosti u které byl koncert konán, tak nesmí chybět Báječná ženská nebo Když milenky pláčou. Hospoda v Mlýnech se díky svatbě dočkala koncertu, jež mohl být ozdobou kterékoli z bývalých trampských Port.

„Hudbu Tomáše Linky poslouchám už od roku 1968 to musím přiznat, že i tento koncert byl excelentní,“ pochválil vystoupení ženich Berounský.

Topi Pigula