Krajské město se rozhodlo koupit čtyři malometrážní bytové jednotky pro rodiny v sociálních problémech. Reaguje tak na případ matky, která několik měsíců žila s dvěma dětmi a vnoučetem v garáži bez elektřiny, toalety či vody. Ženu objevili v garáži v centru města na Králově Výšině strážníci poté, co na ni upozornil anonym.
Podle slov ústeckého primátora Petra Nedvědického (ANO) se město pro tento krok rozhodlo i vzhledem k loňskému zrušení dvou ubytoven Modrá a Klíšská, jejichž někteří obyvatelé rovněž bezvýsledně sháněli bydlení. Dvacet lidí z více než dvou stovek nájemců ubytoven tehdy skončilo na nějakou dobu v tělocvičně předlické základní školy.
Městu s financováním bytů pomůže Ústecký kraj. „V souvislosti s touto ženou nás bombardovali i někteří ministři české vlády. Naším zájmem je, abychom byli schopni včas pomoci rodinám v krizi. Samozřejmě důležité jsou pro nás v této souvislosti informace od neziskových organizací či odboru sociálních věcí,“ poznamenal náměstek hejtmana Martin Klika (ČSSD) s tím, že jde o jednu z priorit kraje.
Město už má vytipované bytové jednotky, které bude i spravovat, od svého sociálního odboru. „Po schválení radou města předložíme projekt zastupitelstvu a poté město požádá o finanční podporu z fondu Ústeckého kraje. Podíl města na projektu odhaduji na jeden milion korun, druhý milion by mohl dát kraj. Byty, rozmístěné po celém území města, chceme mít připravené zhruba v polovině roku,“ upřesnil primátor Nedvědický.
Ústecký zastupitel Pavel Vodseďálek (KSČM) ale míní, že těchto bytových jednotek by měl mít magistrát k dispozici minimálně dvacet. Podle něj je město mělo koupit už minimálně před pěti roky. Jak doplnil, tyto byty měly být v lokalitách, jako jsou Předlice, Mojžíř či Krásné Březno. „Chybí rovněž v těch částech města, kde jsou v provozu ubytovny pro sociálně slabé,“ doplnil Vodseďálek.
Podle Kliky jde o pilotní projekt, který kraj zhruba po roce vyhodnotí. „Věřím, že by tento model mohl do budoucna fungovat. Pokud přijdou i další města s podobným záměrem, lze o tom jednat,“ reagoval Klika na dotaz, zda projekt počítá pouze s Ústím.
Ředitel ústecké pobočky organizace Člověk v tísni Vít Kučera vnímá koupi čtyř bytů jako první vlaštovku. „Aktivitu města vítáme, i když na absenci nejen krizových bytů v Ústí upozorňujeme už několik let. Určitě není vhodné kupovat celé domy, jen bytové jednotky, které by ale měly být určeny třeba i pro matky samoživitelky a podobné sociální skupiny,“ upřesnil Kučera s tím, že obchod s chudobou ve městě bohužel kvete dál.
A případ, který aktivitu města nastartoval? Podle tehdejšího místostarosty centrálního ústeckého obvodu Karla Kariky žila žena s dětmi v garáži deset měsíců, protože si už nemohla dovolit platit nájem a neměla informace, kam se může obrátit s prosbou o pomoc. Jednání Kariky, který pro ženu tehdy sehnal dočasné bydlení, ocenila i ombudsmanka Anna Šabatová, která se případem zabývala.
Tomáš Prchal