Nevzhledné, otlučené a rozpálené plochy v centru města nechal ústecký magistrát ozelenit. Oko procházejících měly během léta potěšit okrasné trávy a trvalky. Další zahradnické práce město objednalo třeba na Klíši ve Štefánikově ulici. Nepovedlo se.

Založení záhonů začalo příliš pozdě nebo nezačalo vůbec. Úředníci hovoří o diletantství a nekvalitním řemesle. Zahradníci ze společnosti OK Garden naopak obviňují úředníky města, že poslali pozdě objednávky, a také z chyb v projektech. Nakonec město od smlouvy odstoupilo.

Jak uvedla mluvčí magistrátu Romana Macová, společnost měla podle smlouvy začít s pracemi už v únoru. Pustila se do nich ale až na konci května, a někde ani to ne. „Kromě termínu firma nedodržela ani technologický postup při zakládání záhonů,“ popsala Macová.

Plochy musela společnost předělat, ale znovu to prý udělala nekvalitně. Dodané rostlinky nechala uschnout, přestože ji úředníci upozorňovali na pravidelnou zálivku, která byla navíc součástí smlouvy.

Jenže podle společnosti OK Garden to bylo přesně naopak. „Objednávky přišly až na konci května. Ale nechci zbytečně vyvolávat spory, ačkoli jsme přesvědčeni, že technologický postup jsme dodrželi přesně. Také jsme pracovali nad rámec objednávky. Přes veškeré přísliby jsme dosud nedostali objednávky na tyto vícepráce, které navíc byly podmínkou pro dokončení zakázky,“ řekl jednatel Vít Karásek.

Po výpovědi smlouvy se společnost OK Garden poradila s právníky a žádá ústecké radní o přezkoumání rozhodnutí. „Podle mého názoru vůbec nevěděli, že chyby udělali především úředníci, kteří špatně spolupracovali,“ řekl Karásek.

Že něco není v pořádku, si povšimli i sami Ústečané. Například Milan Černý, který kritizuje zadávací dokumentaci veřejné zakázky zpracované úředníky, ale i práci vítězné firmy.

„I student odborného učiliště zahradnického by navrhl lepší druhovou skladbu a rozmístění rostlin, a snad i žáci základky při výuce pracovních činností by ji lépe realizovali,“ poznamenal Ústečan s tím, že téměř hodinu pozoroval pracovníky OK Garden, jak ze zcela suchého záhonu vyndali suché a povadlé rostlinky.

„Plochu projeli kultivátorem, odstranili ty největší kameny a ty samé rostliny zasadili zpět a každou zalili tak půl deci vody. Mé znalosti jsou pouze skrovné, ale i já, obyčejný vlastník zahrady, vím, že trvalky se mají vysazovat na jaře nebo na podzim. Který pracovník úřadu schválil tuto výsadbu?“ ptal se Milan Černý a doufal, že ten, kdo má chyby na svědomí, za ně také ponese patřičnou odpovědnost.

Odbor dopravy a majetku ústeckého magistrátu nyní zajistil provizorní úpravy ploch do doby, než městská rada rozhodne buď o vypsání nové zakázky, nebo o změně rozhodnutí od smlouvy odstoupit.