„V přestrojení za divadelního nebo operního hrdinu prostě musíte zapomenout na civilní svět a plnému sálu nabídnete sama sebe bez trémy a zoufalství, že vám vypadne text. Můj sen se pomalu předbíhá, když tvrdím, že hraji na prknech zlaté kapličky," předesílá mladý operní zpěvák Daniel Matoušek z Neštěmic.

Národní divadlo

Sedmnáctiletý student gymnázia na Klíši vedle sportu a krimi seriálů hltá vážnou hudbu. „Všechno to začalo v Teplicích. Na jedné loňské akci, kterou pořádala pro začínající operní zpěváky Universita Britské Kolumbie ve Vancouveru, jsem zpíval roli Rechtora z Janáčkovy opery Příběhy lišky Bystroušky. Po premiéře jsem předzpíval na operním workshopu Olivery Miljakovič a Jana Vacíka pořádaný Evropskou hudební akademií v Teplicích," popisuje Daniel Matoušek.

„Hned poté mne oslovil Jan Vacík, slavný český tenorista, momentálně žijící v Německu. Pozval mne do Prahy do Národního divadla, abych se seznámil s tamními korepetitory a nakoukl do zákulisí slavné scény. Jednou jsem se šel podívat na režijní zkoušku, kde jsem se seznámil s Ondřejem Havelkou. Zrovna chystal Lišku Bystroušku v novém provedení a nějak jsem mu padl do oka. Vyhrál jsem konkurz a začal studovat roli Pepíka. Zní to hrozně namyšleně, ale má první smlouva je s Národním divadlem. Premiéra byla letos 20. března," vysvětluje nad šálkem zázvorového čaje talentovaný zpěvák.

Je kolem něj živo. Pravidelně jezdí nejen do hlavního města, ale i do sousedního Německa, účastní se recitálů v kostelích a koncertních síních, tvrdě pracuje na své technice. Nezpychl. Váží si každé nové zkušenosti. Momentálně se připravuje na vystoupení v Roudnici nad Labem a v Litoměřicích, kde zazpívá Mozartovo Requiem, potom jej čeká Frankfurt nad Mohanem.

Sudičky

Za své vzácné ochránce a hudební sudičky považuje tři umělce. Bývalou sólistku ústecké opery Věru Páchovou, Miloše Boka a Jana Vacíka. S velkým nadšením popisuje i spolupráci s Ondřejem Havelkou.

„Zapojil jsem se také do činnosti ústeckého Studentského divadla a musím se pochlubit s nejčerstvější novinkou. Budeme mít možnost se podělit o scénu v bývalém kině Hraničář, a to 5. listopadu od 19.30 hodin premiérou Dámského krejčího, kterého režíruji. Kdo zná vývoj posledních týdnů kolem této budovy, jistě pochopí víc," dodává sympatický student.