Narodilo se 12. července samici Beaut a samci Samunovi, je to jejich první potomek. Anna Mária mu do života popřála vše dobré.

„Nabídli mi, abych se stala kmotrou a ráda jsem to přijala. My, sportovní gymnastky, máme stejně jako giboni rády pohyb," uvedla sportovkyně, jejímž cílem je účast na olympiádě v brazilském Riu.

„Křtiny gibona byly na sobotu načasované záměrně, neboť na popud Mezinárodní unie pro ochranu přírody a přírodních zdrojů vrcholí v tento den ochrana těchto ohrožených primátů z jihovýchodní Asie," uvedla mluvčí zoologické zahrady Věra Vrabcová.

Maminka, devítiletá samička Beaut, je místní odchovankyní, otec, dvanáctiletý samec Samun, do ústecké zoo přicestoval před pěti lety z Liberce. „Původně měl být partnerem Beautiny matky, ale nešlo jim to dohromady, vůbec se nesnesli. Naopak s Beaut vytvořili dobře fungující pár," popsal chovatel Patrik Matějů.

Podpis od kmotry

Rodiče ani jejich malého potomka křtiny nějak nevzrušovaly, matka Beaut, které se mládě pevně drželo za dlouhou srst, doslova poletovala po výběhu, skákala z lavičky na lavičku, občas se zhoupla na laně a na moment se úplně skryla v malém domečku v sousedství výběhu.

Otec Samun bral ceremoniál s přezíravým nadhledem, chvíli shromáždění sledoval, pak se věnoval partnerce, probíral se jejím kožichem a lidé ho přestali zajímat.

Přípitek nealkoholickým sektem tak sledovali jenom návštěvníci zoo, kteří se přišli na křtiny podívat. Odnesli si foto malého gibona, na které jim kmotra Anna Mária ochotně přidala svůj podpis s věnováním.

Od soboty v zoologické zahradě změnili otevírací dobu. Zoo bude otevřena od 9.00 do 17.00, což se týká provozu pokladen, suvenýrů či přístupu do pavilonů.

Areál zahrady bude možné opustit turniketem u spodního vchodu do 19.00. Tato změna, která potrvá do neděle 1. listopadu, je předzvěstí, že v zoo za několik dní začne zimní sezona.