Učitelka Michaela Di Virgiliová ze ZŠ Palachova mobily během výuky nevyužívá. „Obávám se, že by byly znevýhodněné děti ze slabších sociálních poměrů, protože by neměly na čem pracovat a mohlo by to v nich vyvolat vlnu zklamání, případně posměch ze strany spolužáků," myslí si Virgiliová.

ZÁKAZ I O PŘESTÁVCE

Na ZŠ Vinařské mají děti telefony zakázané nejen při hodině, ale taktéž o přestávce. „Použít ho ale mohou k vyhledávání informací, když to vyžaduje učitel. Jinak používání mobilů školní řád zakazuje. Je to i z důvodu bezpečnosti, ochrana před kyberšikanou," doplnil ředitel ZŠ Vinařské Květoslav Kolařík.

O opatřeních typu zákazu či vybírání telefonů před hodinou neuvažuje ředitel Gymnázia Jateční Alfréd Dytrt. „Kdyby tu 680 žáků mělo každý den odevzdat a vyzvednout si při odchodu telefon, organizačně si to příliš představit nedovedu. Naopak si dovedu představit, že žák jeden telefon odevzdá a druhý má u sebe. A co teprve pokud vychytralý žák řekne, že telefon odevzdal a někdo mu mezitím protelefonoval kredit?" zmínil ředitel.

Michaela Fidlerová je rodačka z Ústí, v současnosti žije a studuje v americkém Chicagu. Jednadvacetiletá studentka má podle svých slov telefon stále u sebe, zvuk má však vypnutý.

TELEFON NEDÁM Z RUKY

„Studuji na americké college a telefon vážně nedám z ruky, ať už ho používám k překladu slovíček anebo komunikaci s prací či divadlem. Nikdy nevím, co se kdy kde stane, a já budu muset být na příjmu," říká Fidlerová s tím, že když se vážně musí soustředit na učení, telefon dává stranou.

Odborníci se shodují, že telefony jsou nezbytnou součástí života. „Zakazovat je ve škole je krátkozraké. Jsou to technologie, které žáci naprosto přirozeně využívají v běžném životě a dokonale ovládají. Je výzvou pro učitele, aby je zapojili i do své výuky, a tím zabránili žákům jejich „zneužívání" k chatování, psaní vzkazů či fotografování," myslí si odborník na vzdělávání dětí Jiří Škoda z ústecké Pedagogické fakulty.