Potvrzuje to i Petr z Litoměřic, otec jedenáctiletého Matěje.

„Syn má telefon od druhé třídy. Nejprve dostal obyčejný tlačítkový, aby nám mohl telefonovat, pokud se třeba někde zdrží. Po několika měsících mu ale přestal vyhovovat, neboť u vrstevníků viděl modernější dotykové telefony s širokou nabídkou her a jiné zábavy. Vysněný nový telefon nakonec dostal za výborné vysvědčení," popisuje otec čerstvého šesťáka.

OSTATNÍ UŽ HO MAJÍ

Jako rodič s koupí nového telefonu příliš neváhal. „Téměř všichni synovi spolužáci už chytrý mobil vlastnili. Nechtěl jsem, aby se cítil nějakým způsobem vyřazený z kolektivu jen kvůli tomu, že s nimi nemůže hrát oblíbené hry," připouští.

Ředitel Základní školy Elišky Krásnohorské v Ústí nad Labem Martin Alinče uvedl, že mobilní telefony jsou u žáků mnohdy problémem, ale úplně zakázat je škola nemůže.

„Většina dětí, i ty nejmenší, samozřejmě mobilní telefon vlastní. Jeho používání ale upravujeme školním řádem. Při hodině žáci musí mít telefon vypnutý, aby se děti nerozptylovaly hraním her při výuce, případně telefon nezneužívaly jako tahák," říká Martin Alinče.

Těžkosti podle něj vznikají také tím, že děti bývají mnohdy na své věci neopatrné a mobilní telefony ztrácejí. „Naštěstí na naší škole máme slušné a vychované děti, které cizí nalezený telefon odnesou na sekretariát. Nezřídka se jich tam nahromadí pět až šest," dodává.

Dítě má mobil hlavně pro případ nouze Zřejmě nejtolerantnější jsou rodiče na Ústecku. Dětem by pořídili mobilní telefon v průměru už v 7 letech.
Že děti mají na mobil času dost, si naopak myslí lidé z Jablonecka a Teplicka. Dítěti by ho koupili až v 11 letech.
Podle drtivé většiny lidí na severu Čech by děti měly mít mobil hlavně proto, aby se s rodiči mohly spojit v případě nouze.
Polovina oslovených lidí by dítěti nepořídila mobil jen proto, že ho mají ostatní. Výjimkou je Chomutovsko, kde takový důvod neuznává 90 procent lidí. Na Litoměřicku je to 80 procent, na Děčínsku 70 procent.
Mobil by neměl sloužit k tomu, aby si s ním děti hrály a nerušily rodiče. Jen na Ústecku si to nemyslí čtyři z deseti oslovených.
Podle většiny rodičů by děti na prvním stupni měly mobil před hodinou odevzdat. Jiný názor mají lidé na Děčínsku, Jablonecku a Lounsku. O přestávkách ale telefon nevadí.
zdroj: průzkum Deníku mezi rodiči v Ústeckém a Libereckém kraji