Neštěmická radnice zaměstnala v rámci takzvané dohledové služby Romy, kteří pomáhají zklidnit napjatou situaci na problémovém sídlišti Mojžíř. Podle starostky Yvety Tomkové (nez.) vybrala radnice takové, kteří v Mojžíři a okolí sami žijí a u místních obyvatel mají autoritu.

Pokud se pilotní projekt osvědčí, chce ho radnice rozšířit i do dalších problémových míst.

Většinu lidí zná

David Ferko pracoval před lety jako asistent koordinátorky pro národnostní menšiny. Teď už víc než měsíc působí u dohledové služby. V Mojžíři žije 14 let. „Sám už jsem si říkal, že situace je tady tak napjatá, že se jen čeká, kdy to bouchne. Říkali jsme si, že se odstěhujeme," řekl Ferko.

Dohledová služba řeší nepořádek na ulicích, sousedské vztahy nebo chování místních dětí. „Vysvětlujeme jim, že pozdě večer nemůžou běhat venku, že nemají dělat nepořádek a chovat se slušně. Většinou poslechnou a jdou domů," doplnil Ferko.

Za výhodu považuje to, že velkou část lidí ze sídliště zná. „Je to o tom, že se známe. Jsou tady i lidi, kteří mluví jenom romsky. To, že mluvíme stejně, odstraňuje bariéru. Je to hlavně o komunikaci," dodal Ferko.

Podle starostky Tomkové dohledová služba radnici okamžitě informuje o všem důležitém. „Jsou to lidé, kteří chtějí něco změnit. I když nemají žádné pravomoci, jsou důležití. Pokud zjistí jakýkoli problém, obrací se na radnici nebo na policii. My se snažíme na jejich podněty reagovat okamžitě," řekla Tomková.

Pilotní projekt

Po měsíci fungování je s prací dohledové služby spokojená. V Mojžíři jde o pilotní projekt. Dohledovou službu chce rozšířit i do dalších problémových částí.

Místní Romy v dohledové službě oceňují i místní starousedlíci. „Když já okřiknu děti, aby nedělaly nepořádek a hluk, většinou na mě sprostě zaútočí nebo za mnou pak přijde celá rodina. K nim si to nedovolí. Kdykoli máme nějaký problém, na kluky se obracíme," řekla jedna z místních obyvatelek.

Město v Mojžíři, kde je zhruba 600 bytů, ve kterých žijí přibližně tři tisíce obyvatel, posílilo i hlídky městské policie. Situace na sídlišti se prudce zhoršila v posledních letech, kdy velkou část bytů skoupili spekulanti a realitní kanceláře. Stěhují sem sociálně slabé a nepřizpůsobivé z celého Česka.

Vlastní dohledovou službu má i ústecká městská policie. Také ta ji nasazuje do problémových lokalit. Působí například v Předlicích.