Za příznačné by přitom šlo označit fakt, že celkového počtu jsou pouze dvě kamery v Neštěmicích, a zbylých jedenáct je v Mojžíři. Ústí nad Labem na jejich propojení se služebnou PČR dokonce získalo zhruba půlmilionovou dotaci od ministerstva vnitra, autorem projektu byla ústecká městská policie. Její projekty jsou velmi úspěšné. Za minimálně posledních pět let patří v rámci Ústeckého kraje mezi žadatele s nejlépe hodnocenými projekty z prevence kriminality, které získaly nejvyšší dotační podporu. Projekt kvituje s povděkem i neštěmická radnice.

Jak vysvětlil ředitel městské policie Pavel Bakule, kamery jsou buď spojené s operačním střediskem, nebo se služebnou.

„Některé z kamer sledují i problémové sídliště. Dohromady ten projekt spolu s prostředky města přišel na zhruba 760 tisíc korun. Musím říci, že nám ministerstvo drží palce. Podobně úspěšní jsme před časem byli, co se kamer a videa týká, v žádosti o dotaci na servery pro zálohování jejich videozáznamů,“ líčil ředitel Bakule.

To znamená, že videozáznamy jsou zálohované, lze v nich vyhledávat a případně je použít jako důkazní materiál v přestupkovém, nebo důkazním řízení. Konkrétně v případě Mojžíře jsou kamery velmi důležitým nástrojem, protože na sídlišti se nachází sociálně vyloučená lokalita, v současnosti považovaná za nejhorší v republice. I proto starostka Neštěmic Yveta Tomková projekt chválí.

Podpora

„My to podporujeme. Dokonce jsme pro městskou policii vyčlenili přímo na sídlišti jeden byt, kde si hlídka strážníků může strávit zákonné přestávky a udělat práci kterou potřebuje, jde o to, aby zůstali na sídlišti,“ poznamenala.

Ústí nad Labem má několik sociálně vyloučených lokalit. Kamerový systém považuje Tomková, jež je zároveň i opoziční městskou zastupitelkou, spolu s možností odkupu bytů a domů, které zdevastovali problémoví nájemníci jako důležitý nástroj v boji proti obchodníkům s chudobou. Ti totiž sestěhovávají lidi na sociálních dávkách do svých nemovitostí, nasadí jim vysoké nájemné a dál se nestarají o technický stav tohoto pronajímaného bydlení. Nájemníci potom zpravidla dělají neplechu. Kamery jsou tak velmi důležité pro prevenci a objasnění drobné kriminality.

„Samozřejmě to nestačí, roky voláme po změně zákona, který nám umožní omezit sociální dávky hříšníkům v případě páchání přestupků, nebo odmítnutí nabídnutého zaměstnání, jejich zneužívání na alkohol, cigarety a hazard a podobně,“ poznamenala.

O tom ostatně hovoří i policejní mluvčí Veronika Hyšplerová ve vztahu ke zmiňovanému projektu se sdílením městského kamerového systému, který využívají republikoví policisté z obvodního oddělení v Mojžíři. „Je významným nástrojem, který napomáhá zvyšovat bezpečnost v daném teritoriu. V případě, že dojde k protiprávnímu jednání, tak po analýze kamerového systému a díky místní znalosti se policistům daří ve většině případů viníka vypátrat,“ přiblížila.

V každém případě kamery podporuje i vedení Ústí. Radní Michal Mohr, který má na starosti vyloučené lokality poznamenal, že obecně chce město rozvíjet moderní kamerové systémy napojené na rychlé 5G sítě.

„Čím vyšší bezpečnost, tím lépe. Abych to ilustroval, měli jsme problém s jedním místem, někdo na ni neustále odvážel odpad a dělal nepořádek. Takže jsme na ni s městskou policií umístili coby krizové místo kameru. Pachatele jsme nakonec identifikovali ,“ pokračoval neuvolněný ústecký radní. „Ale kamery se osvědčují na křižovatkách, přechodech pro chodce a dalších místech. Nejnovější kamera, budeme-li mluvit o Mojžíři, sleduje místní samoobsluhu, právě přechod pro chodce a zastávku. Jakmile se to místní chuligáni dozvěděli, bylo po problému, zjednodušeně řečeno,“ dodal.

Mohlo by vás zajímat: K uklidnění situace v Mojžíři strážníkům pomohou noví asistenti kriminality

Na pořádek ve vyloučených lokalitách na sídlištích v Mojžíři a Krásném Březně pomohou policii dohlédnout asistenti s místní znalostí prostředí. | Video: Janni Vorlíček