Mezi existenčně nejvíce ohrožené cizince v ČR patří Mongolci, kteří k nám přijeli za prací. Vlivem hospodářské krize mnozí z nich práci ztratili a bloudí republikou bez naděje. Jako Mongol v Bílině.

Policisté v Bílině se setkali s Mongolem, který zůstal sám v neznámém městě. Měl jenom mobil.

Podle Miroslava Vlacha z ústeckého ředitelství cizinecké policie zjistila policejní hlídka v Bílině cizince bez dokladů. Požádala proto o spolupráci cizineckou policii. Ta na místo ihned vyslala specialisty. Třicetiletý muž v teplákách a tričku měl u sebe pouze mobil. Jednalo se o státního příslušníka Mongolska. Do Bíliny jej odvezl kamarád z Mostu a slíbil mu zajistit novou práci. Ve spěchu na něj potom zapomněl.

Po převozu na cizineckou základnu v Ústí byla zjištěna totožnost bezradného mongolského muže pomocí otisků prstů. Problém byl s jeho doklady. Platný pas měl údajně někde ve vnitrozemí.

Sny o výdělku pro rodinu se rozplývají

Příběh mongolského muže představuje typický osud člověka, který se snažil daleko od vlasti vydělat pro rodinu peníze. Cizinec dříve měl zaměstnání v Brně společně s několika kamarády. Po propuštění ze zaměstnání chvíli váhal nad nabídkou ministerstva vnitra ohledně legálního návratu domů, až přišlo úřední ukončení pobytu.

„Potom od 30. července 2007 do doby zadržení pobýval na našem území neoprávněně bez platného dokladu a víza,“ uvedl Vlach. Dodal, že rozhodující pro další osud osamělého Mongola byl pas, který nechal někde u kamarádů.

Pas se podařilo najít

Policisté po zjištění základních údajů o cizinci mu dali čas na dohledání dokladu. „Opakované telefonáty do Brna a do Prahy skutečně aktivizovaly několik přátel. Jeden našel pas a předal dalšímu, ten jej dovezl do Ústí a předal dalšímu Mongolci.

S pomocí velké solidarity se druhý den ve tři hodiny odpoledne doklad dostal až do rukou cizinecké policie na základně v Petrovicích. Vlach zdůraznil, že s přihlédnutím na snahu cizince vyřešit problém bez komplikací, byly státní orgány k vyplašenému muži shovívavé. Pas měl platný a pravý, pobyt pravomocně ukončen cizineckou policií v Brně. Proto následovalo vyhoštění s platností na jeden rok. Cizinci byla dána lhůta na vycestování s možností vyřízení svých věci.