Když vcházeli vybraní sportovci na naleštěné parkety do sálu, zvukař pustil do reproduktorů Smetanovu Vltavu. Červené žíněnky obsadili školáci, po stranách usedl učitelský sbor, na otázky zvědavců odpovídali sportovci i organizátoři. Na chvilku se tam objevil i ředitel akce Václav Skřivánek. Pozdravil, pochválil a pozval děti do ulic města. Velkou novinkou běžecké show Mattoni 1/2Maraton 2019 v Ústí nad Labem je neúčast afrických běžců, šanci dostala tentokrát Evropa. 

Na otázky dětí odpovídala čtveřice běžců. Lilia Fisikovici (Moldavsko), Izabela Trzaskalska (Polsko), Jaume Beato (Španělsko) a Josh Griffiths (Velká Británie). Všichni se na závod moc těšili a ochotně popisovali své sportovní začátky. Nejmladší byl pětadvacetiletý Josh, zkušená krasavice z Moldavska s úsměvem přiznala tři děti, trenérem je její manžel. Největší zájem o společné selfíčko zaznamenal sympatický Španěl, který nestačil rozdávat autogramy.

Školákům byla pečlivě vysvětlena role ambasadorů akce. Matouš a Prokop popisovali práci celého týmu, od setkání se sportovci na letišti, ubytování, stravování, až po časomíru a doprovodná vozidla. Starají se o bezpečnost závodníků, plní jejich přání, aby jejich výkon na trati byl optimální. Jeden je profesí lékař, druhý technik. Oba dobře znají své povinnosti, ale jedním dechem chválí stovky a tisíce dobrovolníků. Bez nic by Ústí nezažilo svůj sportovní svátek.