Před časem, když tam bylo ještě hodně vody a byl patřičný mráz, tak se tam bruslilo ostošest, teď tam místo rybníku najdete jen „louži“. Jak vypadá Habrovický rybník a jezero Milada při mrazech se můžete podívat na našich fotografiích.

Meteorologové vydali dnes aktualizovanou výstrahu před silnými mrazy. „Od dnešního večera (10. 1.) do čtvrtečního rána (11. 1.) budou teploty v noci a ráno zejména v jihovýchodní polovině území klesat pod -12 °C, na severovýchodě území mohou teploty ojediněle klesat i na hodnoty kolem -15 °C. V dalších dnech se noční mrazy budou zmírňovat,“ informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Silné mrazy mohou podle lékařů uškodit zejména lidem se zdravotními potížemi, ale také seniorům či dětem. Opatrní by měli být rovněž chronicky nemocní nebo kardiaci.

V případě omrznutí končetin odborníci doporučují postižené místo zahřát v teplé vodě a rozmasírovat hřejivým olejem. U vyšších stupňů omrznutí je ale nutné vyhledat lékařskou pomoc. Vysoké mrazy způsobují také vysychání sliznic či vyšší krevní tlak.

Kdy je bezpečné bruslení na rybníku?
Led na rybníku je dostatečně bezpečný až ve chvíli, kdy trvale mrzne alespoň 10 dnů v kuse a tloušťka ledu dosáhne alespoň 10 cm  - pro bezpečný pohyb osob, ideálně ale 25 cm. Voda zamrzá vždy od kraje rybníka, šířka ledu tam bude jiná u jeho okraje, než ve středu rybníka.

Při mrazech lékaři doporučují mít oblečeno více vrstev, které lze při přechodu z mrazivého do teplejšího prostředí postupně odkládat a naopak zpět oblékat. Důležité je také nezapomínat na čepici, rukavice a ideálně i šálu, kterou je vhodné překrýt nos a ústa, což zabrání přímému vdechování ledového vzduchu.

Mohlo by vás zajímat: Hazard se zdravím občanů. Ústí nechalo opravit jen polovinu lávky

Lávka pod železničním mostem v Ústí nad Labem. | Video: Deník/Jan Pechánek