Holubí invaze trápí Ústečany v centru města. Bytový dům v Hrnčířské ulici městští ptáci okupují z obou stran. Kálí na balkony i parapety. V průchodech domu se navíc objevují uhynulé kusy.

„Nemůžeme věšet prádlo, na společných balkonech je vrstva několika centimetrů trusu. Nikdo to nechce uklízet," stěžovala si jedna z obyvatelek domu Eva Douchová.

„Mám malé dítě, které si před domem hraje. Bojím se, aby se od holubů nenakazilo," dodala Ústečanka.

Podle odborníků dokážou být holubi velmi nepříjemní společníci. „Jsou zdrojem nejrůznějších alergenů a současně se podílejí na přenosu nákaz buď přímo, nebo prostřednictvím jiných živočichů, například koček, jejichž kořistí se stávají nemocní a mrtví holubi. Nejčastěji jde o leptospirozu a toxoplasmozu," uvedl Jozef Král z Krajské hygienické stanice.

Podobné riziko podle něj platí i pro případ peří a zaschlého trusu, který se rozprašuje do vzduchu a spolu s ním i různí prvoci a roztoče.

Právě všudypřítomný holubí trus znepříjemňuje život nejen obyvatelům domu, ale i cestujícím MHD a návštěvníkům města. V Hrnčířské ulici holubi znečišťují kromě balkonů a parapetů i chodníky a plastiky na zdi.

Podle odboru životního prostředí magistrátu se o dům má postarat společnost, která jej spravuje. Lidé by tak své stížnosti měli směřovat právě tam. „Dílčí opatření ale mohou zajistit také uživatelé bytů, a to instalací speciálních bodců nebo sítí bránících usedání holubů," tlumočil vyjádření odboru Karel Rouč z kanceláře primátora.

Firma CPI Byty už dříve sice slíbila, že odstraní minimálně znečištění z plastik, dosud ale tak neučinila.

Magistrát holuby monitoruje každou zimu. Podle potřeby pak případně najme firmu na odchyt ptáků do klecí. V minulosti se město pokoušelo problém řešit vypuštěním dravých rarohů, tato metoda se však prý neosvědčila.