Kdysi jich bývaly stovky a připomínaly tisíce obětí. Dnes už se dají počítat v desítkách. Řeč je o pomnících postavených na památku první světové války. V Oblastním muzeu a galerii v Mostě aktuálně probíhá výstava, která na někdy dávno zapomenutou historii pomníků poukazuje.

„Na ničení pomníků se podepsala dvě hlavní období,“ připomněl badatel a předseda Severočeského leteckého archivu Most Karel Otto Novák s tím, že nejdříve došlo k zániku pomníků připomínajících zejména české padlé po záboru pohraničí hitlerovským Německem v říjnu 1938. Druhou kapitolou, která nepřála pomníkům velké války, byla doba těsně po skončení 2. světové války. „To se zase ničilo všechno, co bylo německé. Samozřejmě až na výjimky, které se dožily dnešní doby. Ale těch zůstalo už jen málo,“ doplnil Novák.

Ústecký primátor Petr Nedvědický.
Hlasujte: Co vás v Ústí trápí? Budeme o tom diskutovat s primátorem Nedvědickým

Zmínil však také, že některé obce v několika posledních letech dokázaly monumenty opravit nebo obnovit. „Pro příklady nemusíme chodit daleko. Opraven byl pomník padlým v Šumné, v Chudeříně nebo v Nové Vsi v Horách,“ vyjmenoval předseda spolku historiků a badatelů.

Bez tatíčka

Výstava v Mostě nese název Bez tatíčka - pomníky Velké války 1914-1918 v Ústeckém kraji. Představuje šest desítek nejznámějších památníků a potrvá do konce srpna. Samotné Mostecko je na výstavě zastoupeno poměrně skromně. „Myslím, že nás v tomto směru ještě čeká hodně badatelské práce a úkolů, abychom se dozvěděli, kde některé ty dodnes ztracené pomníky skončily, případně abychom našli fotodokumentaci, která čeká na své objevení v archivech,“ vysvětlil ředitel Oblastního muzea a galerie v Mostě Michal Soukup.

První vlna vzniku válečných pomníků přišla v letech 1921-1922. Druhé vzedmutí stavby památníků proběhlo v letech 1928-1929, kdy se připomínalo první desetiletí od skončení konfliktu, a to ještě před vypuknutím hospodářské krize. Jen málo monumentů vzniklo v pozdějších letech.

Ilustrační foto
Běh Barvám neutečeš uzavře v sobotu komunikaci na Severní Terase

Velkou výjimkou byly v česko-německém prostoru pohraničí pomníky určené padlým obou národností. Často bývaly v jedné obci pomníky dva: jeden český a druhý německý. Po skončení 2. světové války a po odsunu německého obyvatelstva bylo hodně častou praxí, že německý pomník posloužil jako základ pro pietu obětem fašismu a II. světové války.

Výstava v mosteckém muzeu ukazuje šest desítek památníků v kraji. Z Ústecka jich je osm, z Děčínska dvanáct, z Teplicka osm, Lounsko zastupuje dvanáct pomníků, Litoměřicko osm, stejně jako Chomutovsko. Domácí Mostecko má pouze čtyři zastoupení.