Představí se 24. června v Litoměřicích na náměstí. Tam se totiž bude konat první ročník Dne kiltu, který Rostislav Procházka připravil společně s přáteli. Kilt ale v kapele nosí jen on.

„Nošení kiltu chápu mimo jiné jako symbol přihlášení se ke keltským kořenům našich předků, proto se zajímám o Skotsko a jeho historii," říká s úsměvem chabařovický Kelt v kárované suknici.

LOCHNESKU NEVIDĚL

Když se kapela sejde celá i s dudákem, tak jich je devět. Všechny spojuje Skotsko. „Byl jsem tam několikrát. Lochnesku jsem sice neviděl, ale jinak to byla nádhera," vzpomíná Procházka, kterému se přezdívá Druid nebo Vlk.

Na zhruba 25 centimetrů vysokou trofej z poměděné oceli, která představuje ostnatý drát, je dvojice studentů designu z ústecké univerzity Erik Bartoš a Huy Pham pyšná.
FOTO: Trofej studentů designu je pěkně ostrá

Základem jeho výstroje je samozřejmě kilt, károvaná suknice, která sahá ke kolenům. Má dvě vrstvy a v zadní části má spoustu skladů, což obdivuje především hudebníkova žena. Podle legendy se prý nikdy nepere a spodní prádlo se přímo zakazuje. Originální kilt stojí 6 až 12 tisíc korun a můžete si ho pořídit v Praze. Na internetu seženete i lacinější.

„Doplňkem je kožená taštička, která se nosí pod opaskem na přední straně kiltu. Říká se jí sporan. Ve vysokých teplých podkolenkách nechyběl lovecký nůž. Na těle má muž Jakobitskou košili, na hlavě baret. Doplňků je víc, záleží také na poslání muže. Jinak byl vystrojený voják, jinak dudák," popisuje Procházka.

Den kiltu na litoměřickém náměstí má zábavnou formou představit historii kiltu. Představí se vojáci I. světové války v kiltech, nebude chybět ukázka balení do kiltu, vystoupení dudáků nebo minikeltská vesnička. „Budete možná překvapeni, kde všude se nosí nebo nosil kilt," dodává Procházka.

Karel Gott.
Dvoranu Porty roztleská legenda Karel Gott