„V několika minulých letech nakupovaly pouze necelou třetinu celkového objemu tříděného uhlí v jarních a letních měsících a bohužel naprostou většinu nechávaly až na podzimní a zimní období,“ řekl Deníku mluvčí Severočeských dolů Lukáš Kopecký.

Když přijdou první mrazíky, všichni rychle chtějí uhlí. „Vykoupí se veškeré zásoby z uhelných skladů a v daný moment je uhlí nedostatek,“ posteskl si Kopecký. Lidé se podle něj přesto nedostatku uhlí obávat nemusí. Budou ovšem muset při jeho nákupu sáhnout hlouběji do kapsy.

Cena uhlí každoročně roste o inflaci. Loni Severočeské doly u uhlí druhů kostka a ořech 1 ceny nezvyšovaly, cena uhlí ořech 2 stoupla o dvě procenta. V letním období přitom pro své velkoodběratele ceny snižují. „To znamená, že pokud si koncový uživatel zakoupil uhlí v tomto období, dotklo se ho zdražení pouze v řádech desetin procenta,“ popisuje zkušenosti z minulých let Kopecký.

NA PODZIM SI PŘIPLATÍTE

Kdo zaspal a na nákup si vzpomněl až na podzim nebo v zimě, musel si připlatit o několik korun více než v předchozím roce.

Také e-shopy se snaží snížením ceny motivovat zákazníky, aby si uhlí nakoupili včas. Například e-shop s uhlím ridepal.cz inzeruje slevy, jež potrvají do konce května. Tunu hnědého ledvického uhlí ořech 2 nabízí místo 4999 korun jen za 4839 korun. Dokonce šestnáctiprocentní slevu nabízí web prodejuhli.cz u hnědého ledvického uhlí ořech 1 z 6699 korun na 5650 korun za balení o hmotnosti 800 kilogramů.

Ilustrační foto
Staráte se o své zaměstnance či přírodu? Nejlepšího kraj ocení

Největší zájem mají domácnosti o uhlí ořech 2. Využívá se u moderních kotlů, které si lidé pořizují s přispěním státu ve formě kotlíkových dotací. „My na tento trend reagujeme a investovali jsme do nových technologických linek,“ podotkl Kopecký.

Stále populárnějším palivem se v českých domácnostech stávají dřevní pelety. Nyní je využívá asi 27 tisíc z nich a zhruba tři další tisícovky každým rokem přibývají. Také ony se spalují v kotlích, na něž stát vyplácí kotlíkové dotace.

EKOLOGICKÉ PELETY

„Kompenzují vyšší pořizovací náklady,“ uvedl Tomáš Krčil ze společnosti Stora Enso, jež pelety vyrábí. „Mají vysoký obsah energie a hustotu a spalují se efektivněji než tradiční dřevo, což z nich dělá velmi ekologický způsob topení,“ konstatoval.

Rostoucí zájem o ekologičtější topení potvrzuje i průzkum agentury STEM/MARK vypracovaný pro společnost Stora Enso. Zájem o kotlíkové dotace má 60 procent majitelů českých rodinných domů, chat a chalup. Necelá čtvrtina z nich zvažuje, že si pořídí tepelná čerpadla, 15 procent peletové kotle a desetina plynové kondenzační kotle.

Ilustrační foto
Teplická firma podváděla v kotlíkových dotacích. Řádila po celé republice