Například v Děčíně kvůli změně počet asistentů zřejmě omezí.

Sedm asistentů v Ústí

To se zatím netýká Městské policie v Ústí nad Labem. „Máme sedm asistentů a jsme s nimi spokojeni, dohlížejí na děti a řeší drobné případy v ulicích," uvedl Jan Novotný, zástupce ředitele strážníků. Jeho šéf Pavel Bakule již o nových podmínkách jedná.

„Jsme v kontaktu s úřadem práce, nějaké peníze bychom dostat měli, já doufám, že to bude stačit na všech sedm asistentů. Opět je rozdělíme do Předlic, Krásného Března a Mojžíře," dodal Pavel Bakule.

Asistenty prevence kriminality nikdy neměli v Chabařovicích a zatím o nich neuvažují. „Podmínky se změnily, probírali jsme to s velitelem, ale zatím se na to nechystáme, u nás situace není až tak dramatická, že bychom asistenty museli mít," vysvětlil starosta Josef Kusebauch.

Nejvíc jich má náš kraj

„Na zaměstnávání asistentů prevence kriminality přispívá Úřad práce ČR v projektu veřejně prospěšných prací již nyní. Jde o příspěvek, který úřad práce zaměstnavatelům, v případě uzavřené dohody, poskytuje. Jsou to asistenti, které zaměstnávají většinou obce a tito lidé především působí u škol, dopravních hřišť a na podobných místech," vysvětlila mluvčí úřadu práce Kateřina Beránková.

Úřad práce letos přispívá na 114 asistentů kriminality po celé republice. Nejvíce jich je v Ústeckém kraji, kde jich působí celkem šedesát. Druhý je Středočeský kraj, kde mají čtrnáct asistentů.