U černých skládek, ale i na dalších místech, kde se občas děje něco nekalého, pomáhají strážníkům městské policie fotopasti.

„Osvědčily se, máme jich šestnáct a udělaly spoustu práce. Nejde jen o černé skládky, ale dáváme je na místa, kde řádí vandalové a zloději. Například jsme s jejich pomocí odhalili poškozování aut v jedné lokalitě a vyřešili jsme také krádeže na zahrádkách na Střekově. Fotopasti občas zaznamenají i pikantní záležitosti, jako bylo dovádění německého sexuálního turisty na černé skládce se ženou z Předlic," uvedl zástupce ředitele městské policie Jan Novotný.

Podklad pro další postup

Fotopasti městská policie dává na místa, kam nedohlédnou kamery a není možné, aby tam neustále byla hlídka. Jsou aktivovány pohybem, a tak často pořídí i tisíce snímků. „Musíme to projít a protřídit, ale málokdy se stane, že by žádná z fotografií nic neodhalila. Je to podklad pro další postup například při udělení pokuty nebo zjednání nápravy, kdy viník musí nepořádek uklidit," uvedl Jan Novotný.

O umístění fotopastí se se strážníky domlouvají i pracovníci úřadů městských obvodů. „Pro nás je to velká pomoc. Často nějakou lokalitu uklidíme a za pár dní je tam opět nepořádek. Stává se to třeba za sklárnou nebo v průmyslové oblasti," řekla Monika Králová, vedoucí oddělení čistoty a zeleně na obvodě Město.

„Městská policie tam umístila fotopasti a v krátké době se podařilo zjistit, kdo ten nepořádek dělá. Využíváme to poměrně často, přináší to výsledky," dodala Monika Králová.

Fotopast se zatím neztratila

Žádná z fotopastí se zatím neztratila. „Jsou dobře maskované a mají dálkový přenos dat, takže bychom hned věděli, že se s nimi něco stalo," doplnil Jan Novotný. Jestli pastí zůstane jen šestnáct, záleží na rozhodnutí města.

„Musíme posoudit, jak jsou využity a jestli je ještě kapacita na používání dalších. Kdyby se ukázala potřeba zvýšení počtu fotopastí, neměl by to být takový problém. Náklady nejsou vysoké a zkušenosti s nimi máme velmi dobré. Například v našem obvodě už několikrát pomohly, a to nejen při sledování černých skládek," uvedla Iveta Tomková, starostka obvodu Neštěmice, která má jako městská radní na starosti bezpečnost.