Prohlédnout si historické zbraně a výstavu plynových masek, vystřelit ze vzduchovky, připomenout zdravovědu a hodit si granátem? V Ústeckém podzemí žádný problém.

Školám chybí potřebné vybavení

„Branné dny se vrací, školy ale nemají potřebné vybavení, tak jezdí k nám," vyprávěl René Růžička, kurátor Muzea civilní obrany, které je součástí Ústeckého podzemí. Do muzea ale nejezdí jen děti.

„Děláme také firemní a podobné akce. Zaměstnanci si tu mohou udělat poradu, pobavit se při branném dnu a odpoledne posedět v našem vinném sklípku," pokračoval kurátor.

Součástí branných dnů v Muzeu civilní obrany je střelba ze vzduchovky či airsoftové pistole, zdravověda, školení k používání plynových masek, hod granátem na přesnost a prohlídka podzemního krytu.

„Protiletecký kryt je z roku 1942, později byl přebudován na atomový kryt. Tvoří ho unikátní soustava chodeb vybudovaná ve skále s celoroční teplotou 12 °C a vlhkostí vzduchu 85%," vysvětlil René Ružička.

Rozsáhlá přehlídka plynových masek

Návštěvníky muzea čeká rozsáhlá přehlídka plynových masek od roku 1920 až po současnost, technické zajímavosti, jako funkční strojovna vzduchotechniky, zdravotní ošetřovna, rádio telefonní ústředna, předměty nalezené v okolí krytu i ve štolách. Samotná prohlídka krytu s průvodcem trvá přibližně hodinu.

Ústecké podzemí ale chystá i řadu speciálních akcí. Na sobotu 6. června zve především fanoušky vojenské techniky, v 10.00 hodin začne program v duchu oslav Dne pozemního vojska.

Zájemci se dozví něco o úloze pozemního vojska Armády ČR, chybět nebude ani ukázka zbraní. „Děti si mohou vyzkoušet, jak jsou zbraně těžké a použití maskovacích barev na obličej," dodal René Růžička.

Návštěvníci Ústeckého podzemí si mohou v areálu prohlédnout také nedávno odhalené pamětní desky na počest obětí leteckého bombardování před 70 lety. Areál je v Žižkově ulici, pod skálou, na které stojí výletní restaurace Větruše.