Ústecké Severočeské divadlo opery a baletu letos nedostane zhruba dva miliony korun na svůj provoz od ministerstva kultury. To dotacemi pravidelně podporuje divadelní činnost souborů. Ústecké divadlo ale opakovaně nesplnilo podmínky, které si ministerstvo dává. Výjimku, kterou mělo ještě loni, letos již nedostane.

Podle ministerstva kultury o tom rozhodla speciální komise. „Divadlo nesplnilo jedno ze vstupních kritérií programu, a sice předepsanou míru soběstačnosti v předchozím kalendářním roce," řekla mluvčí ministerstva Helena Markusová.

Divadlo málo vydělává

Aby mohlo divadlo dotaci dostat, muselo by si na sebe třicet procent svých provozních nákladů vydělat. Ovšem loni si vlastní činností divadelníci vydělali jen 21,5 procenta.  A ani v letošním roce prý divadlo podle ředitele nebylo schopné tuto podmínku splnit.

Podle zápisu z valné hromady, který má redakce k dispozici, divadlo loni utratilo 69,5 milionu korun. Vlastní činností si ale vydělalo 19,5 milionu korun.

„Peníze od ministerstva kultury nám samozřejmě budou velmi chybět," tvrdí ředitel ústeckého divadla Miloš Formáček.

Podle něho je problém, že divadlo je společností s ručením omezeným. Kdyby bylo příspěvkovou organizací, peníze by prý získalo.

Peníze z ministerstva tvořily jen malou část rozpočtu divadla, v roce 2012 dostalo 2,05 milionu korun, loni pak 1,97 milionu.

Většinu provozu divadla hradí jeho majitelé – město Ústí nad Labem a Ústecký kraj. Do takzvaného stabilizačního fondu každý rok daly 5 milionů korun, ze kterého pak divadlo pokryje svoji ztrátu. Město a kraj dohodu o financování divadla mají ještě příští rok. V roce 2016 má ale divadlo jistých jen 20 milionů korun, na zbytku se musí politici dohodnout.

Na účet Činoheráku

Ředitel Formáček na valné hromadě v červnu přiznal, že by divadlu letos scházelo 1,3 milionu korun. Již tehdy se s primátorem Vítem Mandíkem shodl, že peníze budou stačit, pokud divadlo dostane 3,5 milionu korun na vzduchotechniku a nákup činoherních představení.

Zastupitelé v černu schválili 1,4 milionu na vzduchotechniku, 2,1 milionu na představení mají na programu toto pondělí.

Ústí má peníze z částky, který byla na činohru, respektive Činoherní divadlo. Po sporu s jeho herci za ně chce nakoupit zájezdová představení. Ústečtí radní přitom Činoheráku opakovaně vyčítali nehospodárnost a to, že prý nemá vícezdrojové financování.