Skupina mladých lidí v plavkách je rozložená pod stromy na posekaném trávníku. Jen několik metrů od nich na břeh šplouchá voda rybníku v Chabařovicích. V něm si u dětské atrakce hrají rodiče s několika dětmi. Jediné oficiální přírodní koupaliště Ústecka s rybníkem je připravené. V posledních horkých dnech je zvláště odpoledne doslova v obležení stovek koupajících.

„Jsme sice rybník, ale někteří lidé mají podobné přírodní koupání raději než koupání v bazénech. A najdou tu veškeré zázemí," říká Jiří Záhořík, spolumajitel společnosti HVZ, která u chabařovického rybníku provozuje koupaliště a autokemp. Během řeči přichází ke sprchám a když otočí kohoutkem, začne téct čistá voda. Hned vedle jsou funkční toalety. „Tohle žádné jiné přírodní koupaliště nemá. Na oprámu je hezky, ale nevysprchujete se tam. A raději nemyslím, kam lidé chodí na záchod," směje se. Dodal, že je zde například i restaurace a možnost se někde posadit.

Někteří Ústečané nedají na chabařovické koupaliště dopustit. „Jezdím tam již řadu let. Je to lepší než se tlačit někde na Klíši," tvrdí Mirek Sehnal. Podle něho jedinou nevýhodou Chabařovic bývá kvalita vody. „Často to tam kvete," vysvětluje.

O to zatím nemusí mít lidé, kteří koupaliště využívají, strach. Podle Záhoříka hygienici vzorky z rybníku odebírali před několika dny a vše je v pořádku. „Kontroly se dělají každých 14 dní, musíme je platit. Samozřejmě je to rybník a sinicím se neubráníte. Pokud se situace zhorší, tak na to lidi upozorníme," dodal. Pokud hygienici koupání nedoporučí, přestanou zde vybírat vstupné. Ale areál zůstane v provozu. Podle Záhoříka se i tehdy mnozí lidé v rybníku koupou a kvitují, že se poté mohou osprchovat.

Některé zákazníky má i zdejší kemp. „Není ale o něj takový zájem jako dříve. Přestali například jezdit Holanďané. Když jsou ale na Ústecku nějaké akce, míváme plno," vysvětluje. I zde jsou prostory udržované, například nové sociální zařízení.