V kopci před parkovištěm v Telnici stojí několik automobilů. Snaží se vyjet, mnohé z nich strkají lyžaři, kteří přijeli do zdejšího střediska. Po chvíli to poznávám sám. Pod hromadami sněhu, který se stále sype z oblohy, je čistý led.

Ale nakonec se všem zaparkovat podaří. Mnoho míst je volných a po poledni již část lyžařů odjíždí. „Byli jsme zde jen na chvíli. Sněhu je hodně, sjezdovky jsou parádní. Ale to počasí," řekl Deníku Jan Najman. Jako on se evidentně zachovalo více lyžařů, odjíždějících automobilů je hodně.

Po několika minutách mu dávám za pravdu. Ačkoli jsem se teple oblékl, cítím, o čem mluvil. Do obličeje mě bičují ostré vločky sněhu. Ten pokrývá i foťák, který po nějaké chvíli, asi vlivem vlhkosti, s přestávkami funguje, a nefunguje.

Přesto skalní milovníky lyžování čeká ráj. Na Rudném je jen několikaminutová fronta, ostatní vleky jsou téměř prázdné. „Mám Telnici rád, naučil jsem se tady lyžovat. Jen by to chtělo lepší vlek, spíše lanovku," říká Miroslav Sehnal. Na něho možná konečně čeká dobrá zpráva. Již v další sezoně by zde mohla stát nová dvousedačková lanovka. Alespoň takové jsou plány vedení zdejšího ski klubu. Tomuto záměru dovést ke zdárnému konci chybí jediná podstatná věc investor, který by pomohl finančně.

Vedoucí střediska Jindřich Holinger Deníku prozradil, že mají vhodnou lanovku vybranou. Nebyla by nová, ale je ve velmi dobrém stavu. Již se na ni byli ve Švýcarsku, kde se nyní nachází, podívat.

„Pro Telnici by byla velmi vhodná. Jde o kvalitní dvousedačkovou lanovku s kapacitou 1400 osob za hodinu," uvedl Holinger

Ski klub již prý má většinu věcí pro stavbu lanovky připravených, vytyčená je i trasa, kudy by mohla vést. „Nyní sháníme investora, který by přinesl potřebný kapitál. Není v možnostech klubu peníze dát z vlastních zdrojů," vysvětlil Holinger. Dotace nelze na lanovku získat, není totiž novým zařízením, na rozdíl například od lanovky na Větruši. Právě na úspěchu s investorem bude záležet, kdy lanovka na Telnici bude. Nyní je prý ještě čas na to, aby to bylo v příští sezoně.

Zatím se ale lyžaři určitě nedočkají domu služeb, který chtěl ski klub postavit z evropských dotací. Loni od něho ustoupil hlavně kvůli zastavení proplácení dotací vyvolaném korupčními skandály.