„Používejte, prosím, zdravý rozum a hlavně pozor!“ varuje Povodí Ohře. Zamrzlá koryta vodních toků mají hned několik úskalí. Jde zejména o činnost proudící vody pod ledem, která lokálně významně zeslabuje ledovou celinu, a také o nebezpečí vzniku tzv. ledochodu.

„Nejen, že je snadné se během okamžiku ocitnout pod ledem, ale i před naprosto nepředvídatelným ledochodem, který lze srovnat s lavinou. K ledochodu často dochází i při teplotách 10 stupňů Celsia,“ říká mluvčí společnosti Povodí Ohře Jiří Svejovský.

Rosomák patří mezi typická severská zvířata.
Slonicím v ústecké zoo mažou ušní boltce, aby jim neomrzly

Podle něj platí jednoznačné opatření nevstupovat do koryt vodních toků. Další ledové plochy vznikají na vodních nádržích a rybnících. Zde, i když je led relativně silný, často dochází k pohybu hladiny a ledová vrstva tak visí ve vzduchu. Prolomení ledu je pak nečekaně rychlé a ohrožení života o to větší.

Ústečtí strážníci v mrazivých dnech kontrolují sílu ledu a zda na nich nebruslí nebo si zde nehrají děti, pod kterými by se mohl nedostatečně silný led prolomit.

"Při těchto kontrolách zatím strážníci nezjistili žádné milovníky zimních radovánek. Kontroly budou pokračovat i v následujících dnech," ujišťuje Jan Novotný z ústecké městské policie.

Ilustrační foto
Zlá chřipka ovládá Ústecký kraj a bolí