„Ústečané si již k jezeru Milada našli cestu. Řada obyvatel Ústecka se rozhodla u jezera strávit prodloužený víkend," řekla mluvčí města Romana Macová.

Podnapilý skončil v nemocnici

S přibývajícími návštěvníky ale u jezera přibývá také problémů. Výjezdy strážníků jsou velmi časté.

„Musí řešit nedodržování návštěvního řádu a nerespektování zákazových značek. Lidé kolem jezera znečišťují příjezdové cesty i pláže. Strážníci byli i několikrát přivoláni k podezření z utonutí," uvedla Romana Macová.

Problémů je ale víc. „V pondělí k jezeru vyjížděla hlídka k silně podnapilému devětadvacetiletému muži, který ležel u silnice a nebyl schopen samostatného pohybu. Hlídka musela přivolat záchrannou službu a ta ho převezla do nemocnice," uvedl Jan Novotný, zástupce ředitele strážníků.

Záchranný člun v akci

Strážníci museli opakovaně nasadit i záchranný člun, když dostali hlášení o údajně utonulém. Podle Novotného je cesta s člunem na jezero zdlouhavá.

„Pokud strážník dostane takovou informaci, musí připojit člun a dojet tam, což trvá minimálně 20 minut. A to už je pro nás bohužel pozdě," doplnil Novotný.

Radnice proto zvažuje, že by u Milady vznikla dočasná mobilní základna městské policie. Protože u jezera není kanalizace ani elektřina, muselo by jít o mobilní buňku.

„Mělo by tam být i zázemí pro záchranný člun, které tam není. Dosud ho denně vozí sem a tam, aby ho někdo neukradl nebo na něm nejezdil," doplnila radní Tomková.

Problém je, že Milada zasahuje do katastru několika obcí, kromě Ústí jsou to i Chabařovice a Trmice. Pozemky má ve správě Palivový kombinát, který prostor revitalizoval.

Čekají na převod pozemků

„Vyvoláme jednání jak se svazkem obcí kolem Milady, tak s Palivovým kombinátem, abychom našli řešení. Mobilní služebna by byla ideálním řešením, náš rozpočet ale s jejím zřízením nepočítal. Proto bychom měli najít společný postup," dodala Tomková.

Oblast by v budoucnu mohla spravovat okolní města a vesnice, které vytvořily Dobrovolný svazek obcí Jezero Milada. Čekají ještě na to, až stát převede do jejich vlastnictví přilehlé pozemky, což má být nejpozději do konce roku 2017.

Milada je rozlohou třetím největším jezerem v Česku. V budoucnu by se oblast měla stát centrem vodních sportů a rekreace pro celý kraj. Nyní kolem jezera vede cyklostezka a v jeho okolí je naučná stezka, která seznamuje návštěvníky s historií těžby v okolí Chabařovic.

Ložisko hnědého uhlí u Milady zůstává. Odhaduje se, že v okolí jezera bylo odepsáno 146 milionů tun uhlí. S jejich vytěžením už se nepočítá. Kvůli těžbě hnědého uhlí padlo v okolí Chabařovic do konce roku 1989 na deset vesnic. Poslední byly Hrbovice.