„Jezero je stále dobývacím prostorem, kde probíhají různé práce," vysvětluje Petr Lenc, ředitel Palivového kombinátu, pod který jezero spadá. Podle něho zákaz není neopodstatněný. V okolí Milady dělníci stále pracují. Navíc některá místa nejsou ještě zcela bezpečná a mohou zde ujíždět svahy.

I proto je na každé přístupové cestě výstražná cedule, která varuje před vstupem. „Pokud někoho přistihneme, může ve správním řízení dostat pokutu až patnáct tisíc korun," uvedl ředitel. Několik takových sankcí podle něho již hříšníci i dostali.

Jezero lidi láká

Jak ředitel Lenc, tak například starosta Chabařovic Josef Kusebauch se shodují, že jezero lidi láká. „Vím, že tam někteří lidé chodí. Ale jako město s tím nemůžeme nic dělat. Zatím nám zde pozemky nepatří," uvedl starosta Kusebauch.

Palivový kombinát má kolem jezera několik vrátnic. A hlídku, která několikrát denně jezero objede. „Uhlídat ho je ale velmi obtížné. Milada má v obvodu deset kilometrů," vysvětluje ředitel Petr Lenc. Podle něho problémem nejsou ani tak lidé turisté, kteří se jdou ze zvědavosti podívat. Ty prý stačí napomenout a odejdou. Ovšem okolí jezera v poslední době vyhledávají lidé na terénních motorkách a čtyřkolkách.

Den otevřených dveří

Zájemci se budou moci k jezeru beztrestně podívat 31. května a 1. června, kdy zde Dobrovolný svazek obcí Milada a Palivový kombinát pořádají den otevřených dveří. Města a obce v okolí by měla pozemky převzít nejspíše na konci příštího roku.