„Poprvé ji pozoroval 25. listopadu Ústečan Michal Vlasatý. K velkému překvapení se na jezeře zdržovala až do února,“ popsal zoolog ústeckého muzea Václav Beran.

„V Česku se vyskytuje vzácně, i přesto, že jde o nejrozšířenější “mořskou kachnu“ v Evropě. Hnízdí a pravidelně se vyskytuje především na sever od nás, od pobřeží Islandu přes Velkou Británii, severní Německo, pobřeží Baltského moře, Skandinávii až po severní pobřeží Ruska. Problém u nás je právě s tím mořem, které nám chybí. Po hnědouhelných velkolomech nám alespoň v severozápadních Čechách vznikají taková malá moře s velmi čistou vodou a bohatými společenstvy rostlin a živočichů. Právě dostatek potravy sem zřejmě přilákal, a hlavně celou zimu, udržel i kajku mořskou,“ líčil vědec.

Řeka Labe v Ústí nad Labem v pondělí 12. února 2024.
Labe v Ústí má přes pět metrů, meteorologové vydali výstrahu před povodněmi

Ti, kdo ji nestihli na jezeře Milada, si ji ovšem mohou nyní prohlédnout vycpanou ve vitríně přímo v muzeu. Ale nemějte obavy, není to stejný exemplář.

„Náš preparát je mnohem starší, datum ani další nálezové informace se nám nezachovaly, pravděpodobně pochází z nějaké školní sbírky. Bude tak sto let stará,“ pokračoval ornitolog Beran.

Mohlo by vás zajímat: Ocelové svaly a neskutečná síla. Obří jeřáb zvedl most v Ústí jako pírko

Zdroj: Správa železnic