O původní schodiště kostel přišel při bombardování v dubnu 1945. Kateřina Valešová z Komunitní nadace uvedla, že se jim podařilo od loňského léta vybrat od 21 dárců 470 tisíc korun. „V současné době připravujeme podklady pro ústecký stavební úřad kvůli získání územního rozhodnutí a stavebního povolení," popsala.

Čtěte také: Šikmá věž kostela v Ústí by se mohla otevřít turistům

Katolická církev v litoměřické diecézi podle ústeckého arciděkana Pátera Miroslava Šimáčka projekt podporuje.

„Tak jsme se dohodli. Nadace projekt představila na biskupství v Litoměřicích a pan biskup se k tomu vyjádřil kladně. Zatím tedy čekáme na definitivní podobu schodiště. Také se musíme nějak domluvit, jakým způsobem se bude schodiště spravovat, protože my bychom toho nebyli schopni. Nemáme na to kapacity," připomněl Páter Šimáček.

JAKO PŮVODNÍ SCHODY

Církev také čeká na vyjádření stavebního úřadu, který během přípravy projektu vznesl několik připomínek s tím, že známý architekt profesor Martin Rajnyš musí co nejvíce dodržet původní historickou podobu venkovního přístupového schodiště.

„Jiné informace o postupu projektu zatím nemáme," poznamenal Páter Šimáček.

Mohlo by vás zajímat: Ústecký stadion si chtějí pronajmout fotbalisté

Odborné stanovisko ovšem musejí říci také památkáři z ústeckého pracoviště Národního památkového ústavu. „Sešla se kvůli tomu vědecká rada. Vzešlo z ní, že přístavbu lze vybudovat, ta ale přitom nesmí nijak zasáhnout do cenných historických konstrukcí," uvedl mluvčí ústeckých památkářů Daniel Vagner.

NA CO STAVAŘI NESMÍ SÁHNOUT?

Jinými slovy, stavaři nesmějí vůbec sáhnout na původní dřevěné schodiště, obvodový plášť věže, na zvonovou stolice z konce období gotiky či začátku renesance a byt zvoníka. Patří totiž k tomu nejcennějšímu, co lze vůbec ve věži najít a jejich jakákoliv destrukce by mohla mít z kulturněhistorického pohledu naprosto fatální následky.

Nadace má ovšem již hotový odborný posudek od geologů kvůli ukotvení přístavby a mykologický průzkum původních vnitřních dřevěných konstrukcí věže kvůli plísním.

„Jakmile získáme stavební povolení, spustíme veřejnou sbírku, ve které potřebujeme získat zhruba 4 miliony korun na samotnou stavbu dřevěného schodiště," pokračovala Valešová.

Město Ústí podle své mluvčí Romany Macové návrh podporuje. „Zatím stále nemáme podrobnější informace ke zpřístupnění věže. Záleží samozřejmě na podmínkách a rozsahu projektu, ale jinak jsme připraveni to podpořit," dodala Macová.

Pokud vše dopadne tak, jak má, věž se otevře příští rok.

Přečtěte si: Ústí je temné i příjemné. Na obrazovce funguje skvěle