Policisté při nedávné dopravně bezpečnostní akci zkontrolovali 193 chodců. Ale 111 z nich nemělo žádné reflexní označení.

POKUTY NEDÁVALI

„Pokuty jsme nedávali. Policisté se snažili apelovat na chodce, aby si uvědomili, jak je mnohdy i životně důležité být dostatečně viděn pro ostatní účastníky silničního provozu," připomněla policejní mluvčí Veronika Hyšplerová. Kontroly probíhaly v okolí Ústí zejména na zastávkách autobusů a dalších místech, kde se lidé častěji pohybují na neosvětlených silnicích.

„My podobných míst v našem rajonu máme velmi málo, takže chodce kontrolujeme nebo spíše napomínáme jen namátkově. Ale velkou pozornost tomu věnujeme při prevenci. Například při dopravní výchově dětí na našem dopravním hřišti nebo při besedách se seniory. Při takových příležitostech všem vysvětlujeme, jak je důležité, aby byli ve tmě na vozovce vidět a reflexní prvky malým i velkým chodcům rozdáváme, je o ně velký zájem," řekl Jan Novotný, zástupce ředitele městské policie.

NEJLEPŠÍ JSOU LED DIODY

Reflexních prvků je k dispozici řada. Podle koordinátora BESIP Jana Pechouta není ani tak důležité, jaký si chodec vybere, ale hlavně, aby ho nosil.

„Asi nejlepší jsou různé náramky nebo přívěšky s LED diodami, které pořád blikají a jsou vidět, i když na ně žádné auto nesvítí. Ale stačí i ta hodně rozšířená páska, která se omotá kolem ruky. Lepší je to kolem nohy, protože světla auta míří k zemi a řidič má šanci pásku uvidět i z velké dálky. Mělo by to být na místě, které se stále pohybuje. Problém je u dětí, když mají reflexní prvek vzadu na batohu. Při chůzi po levé straně vozovky není zepředu vidět, proto by hlavně děti měly mít další reflexní označení i zepředu nebo z boku," doporučil Jan Pechout.