Do konce prázdnin se těší ještě na dva zájezdy. První je tajný, druhý do Chorvatska. „Kam pojedou, se dozvědí, až se zavřou dveře u autobusu. Zájezd je pro lidičky, kteří pro svaz něco dělají, jako jsou důvěrníci, ti, co zasedají v okresním výboru anebo pracují ve výboru místních organizací. Cíl je pro ně překvapení," je zvědavá na reakce aktérka Milena Černá. Osm let je členkou Svazu tělesně postižených v Ústí nad Labem a třetí rok předsedkyní jeho okresní organizace.

Sportovní hry v Dubicích jsou tradicí. Výhry i porážky berou soutěžící s úsměvem.Na dopravu použije část ze třicetitisícového příspěvku Nadačního fondu Evy Matějkové. „Doprava je drahá a já chci, aby si lidé nemuseli platit celý zájezd sami. Dostanou ji za odměnu," říká Černá. Z darovaných třiceti tisíc chce ještě pořídit kompenzační pomůcky, zbude i na nákup hracích prvků používaných při sportovních olympiádách.

Sklárna a medvědi

Koncem září se členové svazu vypraví do Senátu a Parlamentu ČR. Výlet do Prahy spojí s prohlídkou hradu Křivoklát, sklárny v Nižboru, berounského medvědária s večerníčkovými Matějem, Vojtou a Kubou a zastávkou v Lánech. Poobědvají v rekreačním středisku Ludmila v Roztokách u Křivoklátu, kde zavzpomínají na břehu řeky Berounky na letošní rekondiční pobyt. To vše senioři stihnou za jediný den!

Jak před nedávnem řekl místopředseda okresní organizace Václav Beneš, že snahou je, aby členové neseděli doma mezi čtyřmi stěnami a aby se zapojovali do zdravé populace. Letos je ještě čeká například čtrnáctidenní relax ve Františkových Lázních. Pojedou tam už počtvrté. Pobyt si hradí sami, lázně vycházejí vedení svazu z Ústí nad Labem vstříc a poskytují dvacetiprocentní slevu a volné vstupy do Aquafora.

,„Jsem jako máma a sedm místních organizací beru jako svoje děti," směje se přirovnání okresní předsedkyně. Místních organizací je v Ústí nad Labem sedm a každá má právnickou subjektivitu.

Novodobá žebrota

Každoročně do listopadu připraví plán akcí za okresní výbor a všechny místní organizace. Ucelený přehled na příští rok vyjde v Bulletinu, který svaz tiskne svépomocí a dostane ho každý člen. Celkem jich je zapsaných 642, z toho tvoří 85 procent ženy.

„Všichni zestárnou, dostanou se do této fáze života. Když člověk není akční a rozhodnutý pro sebe něco dělat a posouvat se dál, propadá do letargie a vnitřního smutku, který mu ubírá chuť do života. Ráno si řekne: „žiju, je to dobrý". A večer: „snad se ráno probudím." Jsou to akční lidé, kteří chtějí i v pokročilém věku ještě něco prožít a cestovat," ví Černá. Uvítala by větší vstřícnost ke starým lidem i ze strany potenciálních přispěvatelů. „Sponzorství je novodobá žebrota," tvrdí.

Prostřednictvím pražského Svazu tělesně postižených v ČR z.s. dostala z dotace ministerstva zdravotnictví příspěvek 27 tisíc korun na letošní šestidenní rekondiční pobyt pro patnáct osob. „Na osobu z příspěvku připadne 300 korun na den. Rekondice se konala v květnu a peníze mi potvrdili koncem července," konstatuje. Je vděčná za každý příspěvek, protože většinu prostředků si musí organizace obstarat sama. Ústecký magistrát poskytuje svazu dvakrát 10 tisíc korun na každoroční Sportovní hry v Dubici a 7 tisíc na Jarní rej a Vánoční posezení. „Za nájem sálu Národního domu zaplatíme 7 059 korun, takže peníze přes nás jen protečou," kalkuluje Černá. Shánění peněz ji neodradí od další práce. Vidí, že má smysl a nadšení a aktivita členů ji motivuje.

Vítají každého

„Holky si udělaly kroužek šikovných rukou, ve čtvrtek ráno chodí do klubovny, háčkují zvonečky a andělíčky, pletou věnečky a košíky, barví je, zdobí, všívají do nich látku," ukazuje předsedkyně. Výrobky se budou prezentovat v září na Veletrhu sociálních služeb Týdnu duševního zdraví. V klubovně mají tři počítače, televizi, video. Pomocnický kroužek se podílí na přípravách akcí. Kroužek zahradnic se stará o květinové záhonky, ve které se proměnilo pískoviště na loni zrekonstruovaném hřišti u sídla svazu na Stříbrnických Nivách. Součástí jsou i posilovací stroje a ohniště. Tady je vítaný každý, i nečlen. Členský příspěvek činí od 60 do 80 korun ročně.

„Kdo je sám a je mu smutno, může se přihlásit do svazu a zapojit se do všech akcí a činností," zve Milena Černá.

Alena Volfová

Účastníci zájezdu ve Velkém Mederu na Slovensku.