Celkem vyrazila zemědělská technika na 55 tras v kraji, většinou na hlavní tahy. Zemědělci vyjeli na silnice spojující Chomutov a Karlovy Vary. Plán zpomalit dopravu se jim podařil například na silnici z Mostu do Lovosic. Deset traktorů tam dalo vzniknout zhruba kilometrové koloně, která jela asi dvacetikilometrovou rychlostí. Traktory mezi sebou sice nechaly rozestupy, do nich ale najely kamiony a pro řidiče za nimi už bylo předjíždění obtížné.
Podle předsedy Krajské agrární komory Františka Loudáta byla situace komplikovaná i mezi Děčínem, Ústím nad Labem a Lovosicemi. Tato trasa je velmi frekventovaná i v běžných dnech, především úsek mezi Lovosicemi a Ústím využívá část řidičů za nedostavěnou dálnici D8. "Cítili jsme podporu. Řidiči na nás mávali," uvedl Loudát a dodal, že kolona strojů jela asi patnáctikilometrovou rychlostí.
Nesouhlas s plánovaným rušením vratky spotřební daně na naftu zemědělci z Ústeckého kraje vyjádřili už minulý týden po setkání ve Stadicích, symbolicky u pomníku Přemysla Oráče. Účastníci protestu podepsali otevřený dopis premiéru Petru Nečasovi (ODS) a ministrům financí Miroslavu Kalouskovi (TOP 09) a zemědělství Petru Bendlovi (ODS). "Dobře zvažte svoje další škrty, které poškodí české zemědělství a povedou k likvidaci zemědělských farem," vzkázali politikům.
Po zrušení takzvané zelené nafty, které kvůli úsporám v rozpočtu plánuje vláda, by zemědělci platili téměř o 11 korun za litr více, a ročně by tak přišli zhruba o 1,8 miliardy korun. Nyní mají nárok na vrácení 60 procent spotřební daně, kterou zaplatili při nákupu nafty spotřebované při zemědělských činnostech.