Důvodů, proč je rodiče na hlavní jídlo dne neposílají, je více. Podle odborníků si tím rodiče jen zahrávají se zdravím svých potomků.

Hrozí dětská obezita

„Na obědy pravidelně chodí asi 60 procent dětí. Ty z prvního stupně většinou ano, ty z vyšších ročníků již méně," uvedla ředitelka ZŠ Hluboká v Neštěmicích Olga Poláková. Podle ní se počet dětí v posledních letech ustálil.

Výživová poradkyně Věra Málková upozorňuje, že oběd je pro děti velmi důležitý. „Měl by tvořit třetinu jejich příjmu energie. Pokud ho vynechají nebo nahradí něčím jiným, prudce se zvyšuje jejich ohrožení obezitou a problémy, které přináší," varovala.

Dodala, že školní jídelny musí dodržovat přísné předpisy, a jídlo je tak v nich pestré a dětem přizpůsobené.

Trochu jiné zkušenosti mají ředitelé škol v Trmicích nebo na ZŠ Elišky Krásnohorské.

Obědy řídí autobus

„Dokonce nám některé děti na obědy chodit začaly. Záleží na kuchařce a tom, co zrovna uvaří," uvedla ředitelka trmické školy Marie Gottfriedová. Děti podle ředitelů milují hlavně sladká.

Ve Velkém Březně podle ředitele mnohé děti chodí na oběd jen někdy. „Pokud stíhají autobus, často jedou domů. Pokud ale jdou na kroužek, který mají odpoledne ve škole, na oběd jdou," vysvětlil ředitel Jan Darsa.

Kvůli klesajícímu zájmu o školní stravování funguje v Česku i projekt Obědy pro děti. Ten přispívá na školní obědy pro téměř 900 dětí z chudých rodin.