„Alimenty bývalý manžel skoro vůbec neposílá, tvrdí, že nemá peníze. Sama moc nevydělávám, takže šetřím, kde se dá," říká samoživitelka.

Oblečení pro děti kupuje ve výprodejích, v second handech, občas pomohou známí, kterým zůstalo oblečení po odrostlejších dětech. Když potřebuje koupit nový nábytek do dětského pokoje, střádá peníze do obálky měsíce předem. Stokorunu po stokoruně. O moc víc měsíčně neušetří.

„Nevím, co bych dělala, kdyby se mi najednou pokazila třeba lednička. Na novou nemám," hrozí se žena.

OD VÝPLATY K VÝPLATĚ

Kdyby jí bývalý manžel posílal alimenty tak, jak je stanovil soud, byla by na tom podle svých slov lépe.

„Určitě bych dokázala víc ušetřit nebo se alespoň tolik neomezovat. U holiče jsem třeba nebyla ani nepamatuju, vždycky dám přednost dětem, ty něco potřebují co chvíli," podotýká Marcela.

Podobných neplatičů jako její partner je na severu Čech daleko víc než jinde v republice. V Ústeckém kraji je totiž nejvíc dlužníků, policie tady loni evidovala přes 1 500 případů zanedbání povinné výživy.

Přepočítáme-li počet dlužníků na neúplné domácnosti, je Ústecký kraj nejhorší s 32 neplatiči na tisíc neúplných rodin. Liberecký kraj je hned na třetím místě. Z tisíce neúplných domácností je jich bez alimentů 29.

AŤ ZAPLATÍ STÁT

Ústecký psycholog a soudní znalec Josef Kovářík prosazuje, aby náhradní výživné za neplatící partnery posílal stát.

„Pokud by stát platil za neplatiče alimenty, bylo by to velmi rozumné opatření. Po neplatičích potom může stát peníze za výživné na děti vymáhat. Rodič vychovávající dítě či děti by nebyl ohrožen nedostatkem peněz, což je mimořádně složitá situace zejména v sociálně slabších rodinách," uvedl Josef Kovářík.

„Vždyť policie v celé republice jenom letos za první pololetí vyšetřovala kvůli neplacení alimentů na šest tisíc rodičů, z toho téměř osm set žen. Skoro čtyři tisíce vyšetřovaných dlužníků přitom patří mezi recidivisty," dodal psycholog.